نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: آب دادن به تشنگان چه ثوابي دارد؟ (حدیث)

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

پیش فرض آب دادن به تشنگان چه ثوابي دارد؟ (حدیث)

آب دادن به تشنگان چه ثوابي دارد؟

عنه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
    إذا كَثُرَت ذُنوبُكَ فاسْقِ‏الماءَ عَلَى الماءِ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
    هرگاه گناهانت زياد شد پشت سر هم آب (به تشنگان) بنوشان .

كنز العمّال : 16377 منتخب ميزان الحكمة : 274

------------------------------------------------------
    الإمامُ زينُ العابدينَ عليه‏السلام :
    مَن سَقى مُؤمنا مِن ظَمَأٍ سَقاهُ اللّه‏ُ مِنَ الرَّحيقِ الَمختوم .

امام سجّاد عليه‏السلام :
    هركه مؤمن تشنه‏اى را آب دهد خداوند او را از شراب سر به مُهر بهشتى بنوشاند .

الكافي : 2 / 201 / 5 منتخب ميزان الحكمة : 274

عنه عليه‏السلام :
    إنّ أوَّلَ ما يُبدَأُ بهِ يَومَ القِيامَةِ صَدَقةُ الماءِ .

امام باقر عليه‏السلام :
    نخستين چيزى كه در روز قيامت به آن رسيدگى مى‏شود (ثواب) صدقه آب (دادن به تشنه) است .

بحار الأنوار : 96 / 173 / 13 منتخب ميزان الحكمة : 274

الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :
    أفضَلُ الصَّدقَةِ إبرادُ الكَبِدِ الحَرّى ، ومَن سَقى كَبِدا حَرّى مِن بَهيمَةٍ أو غَيرِها أظَلَّهُ اللّه‏ُ عز و جل يَومَ لا ظِلَّ إلاّ ظِلُّهُ .

امام صادق عليه‏السلام :
    بـهترين صـدقه خـنك كردن جگر تفتيده است . هركه جگر تفتيده حيوانى يا جز آن را سيراب كند خداوند عز و جل او را ، در آن روزى كه هيچ سايه‏اى جز سايه او نيست ، سايه دهد .

بحار الأنوار : 96 / 172 / 8 منتخب ميزان الحكمة : 274
    حضرت امام رضا علیه السلام فرمود:
    مَنْ زَارَ قَبْرَ الحُسَیْنِ به شطِّ الفُرَاتِ، کَانَ کَمَنْ زَارَ اللّهَ فَوْقَ عَرْشِهِ «4»
    کسی که قبر حسین را در کربلا زیارت کند، مانند کسی است که خدا را بر فراز عرشش زیارت کرده است!

غافلگیر کردن بنده از جانب خداوند به این شکل است که به اون نعمت فراوان دهد و توفیق شکر گزاری را از او بگیرد

كاربر درجه 5
    نیکی آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    257
    میزان امتیاز
    13

پیش فرض پاسخ : آب دادن به تشنگان چه ثوابي دارد؟ (حدیث)

من شخصا دچار یک مشکلی شدم...بالاخره نخستین چیزی که درروز قیامت به اون رسیدگی میشه چیه؟؟؟
    اینجا گفته:
    امام باقر عليه‏ السلام :
    نخستين چيزى كه در روز قيامت به آن رسيدگى می‏شود (ثواب) صدقه آب (دادن به تشنه) است .
    در حالی که من از ائمه دیگه احادیث دیگه ای شنیدم ..یعنی احادیث متفاوت با یک مضمون...مگه میشه؟

من از هجوم

این خواب های خط خطی

در متن شب می ترسم ...

من ساده‌ام ومعصوم

و الفبای عشقم

محدود به چند حرف ساده است
    .
    ."دوستت دارم"

كاربر درجه 3
    darya آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    150
    میزان امتیاز
    17

یادمه ابتدایی که بودیم...امام جماعت مدرسه مون میگفت

اینکه میگن به مامانا تون نگین اینو واسم بیار(دستور بدین) و از این حرفا همه جا درست نیست!

مثلن اگه به مامان تون بگین : مــامـاااان آبـــــــــ ، خیلیــُم خوبه تازه ! کلی ثواب نصیب مامان تون می کنین!!

من از اون موقع دیگه هر وقت تشنه م میشه به کسایی که دوسشون دارم می گم :آبــــــــ واسم بیارن .

خیلی خوبهـهـهـ

تــو کـہ مے خندیـــ

همـہ چے
    زیباستــــــــــ

مدیر بخش
    نگــــار آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    688
    میزان امتیاز
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط نیکی نمایش پست ها
    من شخصا دچار یک مشکلی شدم...بالاخره نخستین چیزی که درروز قیامت به اون رسیدگی میشه چیه؟؟؟
    اینجا گفته:
    امام باقر عليه‏ السلام :
    نخستين چيزى كه در روز قيامت به آن رسيدگى می‏شود (ثواب) صدقه آب (دادن به تشنه) است .
    در حالی که من از ائمه دیگه احادیث دیگه ای شنیدم ..یعنی احادیث متفاوت با یک مضمون...مگه میشه؟
    روايات وارده در اين زمینه ، بسيار است به عنوان مثال :
    شيخ طوسى در «أمالى» خود روايت ميكند از جماعتى از أبو المفضّل از محمّد بن حسن بن حفص از هشام نهشلى از عمر بن هاشم از معروف بن خرّبوذ از عامر بن واثلة از أبو برده أسلمى كه گفت:
    سَمِعْتُ رَسُولَ اللَهِ صَلَّى اللَهُ عَلَيْهِ وَ ءَالِهِ وَ سَلَّمَ يَقُولُ: لَا يَزُولُ قَدَمُ عَبْدٍ يَوْمَ الْقِيَمَةِ حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ أَرْبَعٍ: عَنْ جَسَدِهِ فِيمَا أَبْلَاهُ؟ وَ عَنْ عُمْرِهِ فِيمَا أفْنَاهُ؟ وَ عَنْ مَالِهِ مِمَّا اكْتَسَبَهُ وَ فِيمَا أَنْفَقَهُ؟ وَ عَنْ حُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْت. «بحار الانوار» طبع حروفى ج 7، ص 258 و 259
    «از رسول خدا- كه درود خدا بر او و بر آل او باد- شنيدم كه مى‏گفت: قدم هيچ بنده اى در روز قيامت حركت نمى‏كند تا اينكه از چهار چيز از او پرسش گردد: از بدنش كه آن را در چه چيز كهنه كرده است؟ و از عمرش كه آن را در چه چيز به پايان رسانيده است؟ و از مالش كه از كجا بدست آورده و در كجا مصرف نموده است؟ و از محبّت ما أهل بيت».
    اما در اين كه در قيامت نخست از چه چيزى سؤال مى‏شود، روايات متعددى داريم؛ امام صادق علیه السلام مى‏فرمايد: اوّل ما يحاسب به العبد على الصلاة فاذا قبلت قبل منه سائر عمله و اذا ردّت عليه ردّ عليه سائر عملهشيخ صدوق، من لا يحضره الفقيه، ج 1، ص 208نخستين چيزى كه آدمى بر آن محاسبه مى‏شود، نماز است. اگر نماز پذيرفته شد، ديگراعمال هم قبول مى‏شود و اگر نماز ردّ شد، ديگر اعمال هم ردّ مى‏شود.
    در روايت ديگر مى‏خوانيم: اول ما يسأل العبد اذا وقف بين يدى اللَّه تعالى عن الصلاة فان زكت صلاته زكى سائر عمله و ان لم تزك صلاته لم يزك عمله؛شيخ حر عاملى، وسائل الشيعه، ج 4، ص 110. هنگامى كه آدمى در پيشگاه خداوند تعالى قرار گيرد، نخست از نماز سؤال مى‏شود. اگر نمازش پاك بود، ديگر اعمالش هم پاك مى‏شود و اگر نمازش پاك نبود، ديگر اعمالش هم پاك نمى‏شود.
    در حديث سومى، پيامبر صلی الله علیه و آله مى‏فرمايد: اول ما يسأل عنه العبد حبنا اهل البيت؛علامه مجلسى، بحارالانوار، ج 7، ص 260 و ج 27، ص 79. نخستين چيزى كه [در قيامت‏] از انسان سؤال مى‏شود، دوستى ما اهل‏بيت است.
    در روايت چهارمى امام صادق علیه السلام مى‏فرمايد: انّ اول ما يسأل عنه العبد اذا وقف بين يدى اللَّه عزوجل الصلوات المفروضات و عن الزكاة المفروضة و عن الصيام المفروض و عن الحج المفروض و عن ولايتنا اهل البيت؛همان، ج 80، ص 10؛ همان، وسائل الشيعه، ج 4، ص 123. هنگامى كه انسان در پيشگاه‏ خداوند متعال قرار مى‏گيرد، نخست از نمازهاى واجب، زكات واجب، روزه واجب، حج واجب و ولايت ما اهل‏بيت سؤال مى‏شود.
    نیکی جان عزیزم باتوجه‏ به رواياتى كه‏ ازپيامبررسيده: درهفت جايگاه به ما سركشى میکنند، هنگام‏ وفات، در قبر، هنگام برانگيخته شدن از قبر، هنگامى كه پرونده عمل را اعطا مى‏كنند، وقت حساب‏رسى، وقت ميزان اعمال و هنگام عبور از صراط
    دلیل متفاوات بودن احادیث هم همینه .. در واقع اين روايات و احادیث با هم منافات ندارند، چون مراد از «اوّل» در اين روايات و امثال آن، اوّل اضافى و نسبى است به دو بيان:
    1. در قيامت آن گاه كه از اعمال بندگان سؤال مى‏شود، نخست نماز سؤال و محاسبه مى‏شود؛ از همين رو در روايت اول و دوم كلمه «عمل» ذكر شده است و هنگامى كه از اعتقادات سؤال مى‏شود، نخستين سؤال از محبت اهل بيت مى‏باشد. شيخ صدوق در بيان عقايد اماميه مى‏گويد: «پس از معرفت (اعتقادات) نخستين عملى كه از ميان اعمال آدمى، محاسبه مى‏شود، نماز است» شيخ صدوق، امالى، ص 641.
    پس به يك معنا بنابر نظر مرحوم صدوق، سؤال از اعتقادات مقدم بر سؤال از نماز است. ضمن اين كه يكى از شرايط قبولى نماز و ديگر عبادات اعتقاد به ولايت اهل‏بيت است. ر. ك: همان، وسائل الشيعه، ج 1، ص 118- 125.
    بر اين اساس نخستين چيزى كه سؤال مى‏شود، ولايت اهل‏بيت خواهد بود.با توجه به اهميتى كه مسئله ولايت دارد، مى‏توان گفت زمان پرسش از ولايت علاوه برقيامت اول بار درعالم قبر و برزخ صورت مى‏گيرد.