صفحه 1 از 24 12311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 238

موضوع: روایت هاو احادیثی از ائمه ی معصومین علیه السلام

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

پیش فرض روایت هاو احادیثی از ائمه ی معصومین علیه السلام

دوستان عزیز همراهی بفرمایید
    احادیث زیبایی را که از ائمه ی معصومین علیه السلام مورد توجهتان قرار میگیرد در این مطلب اضافه کنید
    التماس دعا

حضرت محمد (ص) : همنشین و دوست شایسته همانند عطر فروش است ، اگر چیزی به تو ندهد بوی عطرش به تو خواهد رسید.

ویرایش توسط حسین : 06-08-2013 در ساعت 12:59 AM

كاربر درجه 5
    dayiii آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض پاسخ : احادیثی از ائمه ی معصومین علیه السلام

حضرت محمد(ص):
    هرکس بی هیچ حاجتی و به قصد دیدن برادر مومن خود به خانه او برود
    ثواب زیارت کنندگان خدا را خواهد داشت
    وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها می کند

پرهایش سفید می ماند

ولی قلبش سیاه میشود

{{
    belly-laugh}}

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

امام صادق (ع) که یکی از یاران آن حضرت به خدمتش رسید و عرض کرد ...ای آقای من چقدر شیعه شما فراوان شده است. حضرت او را فرمود بگو چقدراند؟ گفت: بسیار. فرمود: شماره شان را میدانی؟
    عرض کرد: بیش از شماره است.
    امام صادق(ع) فرمود: اگر آن شماره ای که توصیف شده است: سیصد وده و اندکی تکمیل شود خواسته شما انجام خواهد گرفت.
    ولی شیعه ما کسی است که صدایش از بنا گوشش تجاوز نکند و عقده های درونی اش از پیکرش بیرون نیافتد و آشکارا مدح ما را نکند و با دشمنان ما ستیزه جو نباشد و با کسیکه از ما عیبجویی می کند هم نشین نگردد و کسیکه بدگویی از ما میکند هم صحبت نشود و دشمن ما را دوست ندارد و دوست ما را دشمن نداند.

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

معراج مؤمن پیامبر (ص ) : الصلوة ، معراج المؤمن نماز، معراج مؤمن است . ( کشف الاسرار، ج 2، ص .676 سرالصلوة ، ص 7، اعتقادات مجلسی ، ص 29 )

نماز نور مؤمن پیامبر (ص ) : الصلوة نور المؤمن نماز نور مؤمن است . ( شهاب الاخبار، ص .50 نهج الفصاحه ، ص 396 )

نشانه ایمان پیامبر (ص ) : علم الایمان الصلوة علامت و نشانه ایمان نمازاست . ( شهاب الاخبار، ص 59 ) نماز

ستون دین پیامبر (ص ) : الصلوة عماد دینکم نماز، پایه و ستون دین شماست . ( میزان الحکمه ، ج 5، ص 370 (

تقرب به وسیله نماز امام کاظم (ع ) : افضل ما یتقرب به العبد الی الله بعد المعرفة به ، الصلوة بهترین چیزی که بنده بعد از شناخت خدا به وسیله آن به درگاه الهی تقرب پیدا می کند، نماز است . ( تحت العقول ، ص 455 )

پرچم اسلام پیامبر (ص ) : علم الاسلام الصلاة نماز، پرچم اسلام است . ( کنز العمال ، ج 7، ص ,279 حدیث 1887 )

نماز وسیله تقرب مؤمن پیامبر (ص ) : ان الصلوة قربان المؤمن همانانماز خواندن وسیله نزدیکی مؤمن به خداست . ( کنز العمال ، حدیث 18907 )

نماز و پایه های دین امام باقر (ع ) : بنی الاسلام علی خمس : الصلوة و الزکوة و الصوم و الحج و الولایة اسلام بر روی پنج پایه بنا شده است : نماز، روزه ،زکات ، حج ، ولایت . ( کافی ، ج 2، ص 17 )

اهل بیت (ع ) و اقامه نماز امام حسین (ع ) : "الذین ان مکنا هم فی الارض اقاموا الصلاة " قال : هذه فینا اهل البیت (در تفسیر آیه ) "کسانی که اگر ما به آنها در زمین قدرت و حکومت دهیم ،نماز را به پا می دارند" فرمود: این در مورد ماخاندان اهل بیت است . ( بحار الانوار، ج ,24 ص 166 )

نماز آخرین توصیه انبیاء امام صادق (ع ) : احب الاعمال الی الله - عز وجل - الصلوة و هی اخر وصایا الأنبیاء نماز، بهترین کارها نزد خداوند و آخرین وصیتهای پیامبران الهی است . ( میزان الحکمة ، ج 5، ص 397 )

جایگاه نماز پیامبر (ص ) : موضع الصلوة من الدین کموضع الرأس من الجسد جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است . ( کنز العمال ، ج 7، حدیث 18972 )

سیمای دین امام علی (ع ) : لکل شی ء وجه و وجه دینکم الصلاة هر چیز دارای سیماست ، سیمای دین شما نماز است . ( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )

وصیت امیرالمؤمنین (ع ) امام علی (ع ) : الله ، الله فی الصلوة ، فانها عموددینکم خدا را، خدا را درباره نماز، چرا که ستون دین شماست . ( نهج البلاغه ، نامه ها، ص 47 )

کلید بهشت پیامبر (ص ) : الصلوة مفتاج الجنة نماز کلید بهشت است . ( نهج الفصاحه ، حدیث 1588 )

تداوم نماز و انتظار پیامبر (ص ) : لا یزال العبد فی صلوة ما انتظر الصلوة بنده مادام که منتظر نماز است در حال نماز است . ( نهج الفصاحه ، ص ,527 حدیث 2538 )

روشنایی چشم پیامبر (ص )پیامبر (ص ) : قره عینی فی الصلاة روشنی چشم من در نماز است . ( نهج الفصاحه ، ص ,283 حدیث .1343 بحار الانوار، ج ,82 ص 193 )

نماز و خدمت امام صادق (ع ) : ان طاعة الله خدمته فی الارض فلیس شی ء من خدمته یعدل الصلاة پیروی و اطاعت از پروردگار خدمت کردن به او در زمین است وهیچ چیز در خدمت به پروردگار معادل نماز نیست . ( میزان الحکمه ، ج 5، ص 318 )

حقیقت نماز پیامبر (ص ) : مثل الصلاة مثل عمود الفسطاط، اذا ثبت العمودثبتت الاطناب و الاوتاد و الغشاء، و اذا انکسر العمود لم ینفع وتد و لا طنب و لاغشاء مثل نماز مانند مثل ستون خیمه است ، هرگاه ستون ثابت باشد طنابها و میخهاو پرده ها ثابت و سودمند خواهند بود و هرگاه ستون بکشند و در هم فرو ریزد، نه میخ نافع است و نه ریسمان سودی دارد و نه پرده ای اثری خواهد داشت . ( من لایحضره الفقیه ، ج 1، شماره 639 )

بهترین اعمال در قیامت امام صادق (ع ) : ان افضل الاعمال عند الله یوم القیامة ، الصلوة همانا بهترین عمل در روز قیامت نزد خداوند، نماز است . ( مستدرک الوسائل ، ج 3، ص 7 )

نماز، روش پیامبران پیامبر (ص ) : الصلاة من شرایع الدین ، و فیها مرضاة الرب - عز و جل - فهی منهاج الانبیاء نماز از سنتهای دین ، و مایه خشنودی پروردگار و راه و روش پیامبران است . ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص .22 بحار الانوار، ج ,82 ص 231 )

نماز، سفره الهی پیامبر (ص ) :الا ان الصلاة مأدبة الله فی الارض قد هنأهالاهل رحمته فی کل یوم خمس مرات آگاه باشید نماز سفره گسترده خدا در زمین است که خداوند آن را روزی پنج بار برای اهل رحمتش (افراد شایسته رحمت ) گوارا نموده است . ( مستدرک الوسایل ، ج 1، ص 170 )

ماهیت نماز پیامبر (ص ) : ... لان الصلاة تسبیح و تهلیل و تحمید و تکبیر وتمجید و تقدیس و قول و دعوة چون نماز، تسبیح ، تهلیل ، تکبر، تمجید، تقدیس ،قول ، و دعوت به حق است . ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص .22 بحار الانوار، ج ,82 ص 232 ) )

نماز، رأس اسلام پیامبر (ص ) : الصلاة رأس الاسلام نماز (به منزله ) رأس اسلام است . ( بحار الانوار، ج ,17 ص .127 میزان الحکمه ، ج 5، ص 367 ) )

آخرین سفارش رسول خدا (ص ) امام صادق (ع ) : علیک بالصلاة ! فان اخر مااوصی به رسول الله و حث علیه الصلاة بر تو باد به نماز! زیرا آخرین چیزی که رسول خدا (ص ) به آن سفارش نمود (و انسان ) را بر انجام آن تاکید نمود، نماز بود. ( بحار الانور، ج ,84 ص 236 )

فریاد ابلیس از نمازگزار امام علی (ع ) : ان العبد اذا سجد نادی ابلیس :یا ویله اطاع و عصیت و سجد و ابیت وقتی که بنده ای سجده کرد، ابلیس فریادمی زند وای بر من ! او اطاعت کرد، ولی من معصیت کردم ، او سجده کرد و من از این عمل سرباز زدم . ( بحار الانور، ج ,82 ص 233 )

نماز، بهترین عبادت امام رضا (ع ) : ان الصلواة افضل العبادة لله همانا، نماز، بهترین عبادت برای خداست . ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 50 )

نماز، نیکوترین صورت خلق امام رضا (ع ) : ان الصلوة احسن صورة خلقها الله به درستی نماز نیکوترین صورتی است که خدا آن را خلق کرد. ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 50 )

سفارش اکید برای نماز امام علی (ع ) : فیما اوصی به امیرالمؤمنین - علیه السلام - عند وفاته : الصلوة ، الصلوة ، الصلوة در آن چیزی که امیرالمومنین (ع ) هنگام وفات وصیت کرد، این بود: نماز، نماز، نماز. ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 173 )

ارزش نماز امام صادق (ع ) : اذا قام المصلی الی الصلاة ، نزلت علیه الرحمة من اعنان السماء الی اعنان الارض و حفت به الملائکة و ناداه ملک لو یعلم هذاالمصلی ما فی الصلاة ما انفتلهنگامی که انسان به نماز ایستاد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد. ( اصول کافی ، ج 3، ص 265 )

علامت عامل دین امام صادق (ع ) : قال لقمان لابنه : لکل شی ء علامة یعرف بهاو یشهد علیها و ان للدین ثلاث علامات : العلم و الایمان و العمل به ، (الی ان قال ) وللعامل ثلاث علامات الصلوة و الصیام و الزکوة حضرت لقمان به فرزندانش فرمود:برای هر چیزی علامتی است که به وسیله آن علامت شناخته می شود و به او شهادت داده می شود، به درستی که برای دین سه علامت است : 1- علم ، 2- ایمان ، 3- عمل به ایمان تا آنجا که فرمود: برای عامل به دین سه علامت است : 1-نماز، 2- روزه ، 3- زکات . ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 183 )
    باقیات صالحات امام صادق (ع ) : سئلت ابا عبدالله - علیه السلام - عن الباقیات الصالحات ، فقال : هی الصلواة فحافظوا علیها (ادریس قمی می گوید:) ازامام صادق (ع ) در مورد کارهای نیک ماندگار سؤال کردم ، امام فرمود: آن نماز است ،پس محافظت بر نماز کنید. ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 172 ) )

برتری نماز امام صادق (ع ) : اما انه لیس شی ء افضل من الحج الا الصلاةبه درستی که هیچ عملی بالاتر از حج نیست ، مگر نماز. ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 26 )

نماز، عطیه الهی امام رضا (ع ) : (الصلوة ) صلة الله للعبد بالرحمة نمازعطیه و احسانی است از طرف خداوند برای بنده ، که از راه رحمت و عنایت بخشنده است . ( بحار الانوار، ج ,84 ص 246 )

نماز، نشانه دین امام علی (ع ) : واقام الصلاة فاتها الملة بر پا داشتن نماز، نشانه اصلی دین است . ( نهج البلاغه ، خطبه 110)

اولین سؤال از انسان پیامبر (ص ) : اول ما یسالون عنه الصلوات الخمس اولین چیزی که از انسانها سؤال می شود، نمازهای پنج گانه است . ( کنز العال ، ج 7، حدیث 18859 )

نور نماز پیامبر (ص ) : الصلاة نور نماز، روشنی است . ( میزان الحکمه ، ج ,10 ص 234 )

زیادی خواب ، سبب قلت نماز حضرت عیسی (ع ) : یا بنی اسرائیل لا تکثرواالاکل فانه من اکثر الاکل اکثر النوم و من اکثر النوم اقل الصلاة و من اقل الصلاة کتب من الغافلین ای بنی اسرائیل در خوردن زیاده روی نکنید، همانا محصول زیادخوردن بسیار خوابیدن است و هر کس بسیار بخوابد، نماز و عبادتش کم خواهد بود وآنگاه در زمره غافلان به شمار خواهد آمد. ( تنبیه الخواطر و نزهة النواظر، ص 38 )

تاثیر زیاد سجده کردن پیامبر (ص ) : ادع الله ان یدخلنی الجنة ، فقال :اعنی بکثرة السجود مردی به حضور پیامبر اسلام (ص ) آمد و عرض کرد: دعا کن خدامرا به بهشت داخل کند، فرمود: مرا با زیادی سجده کردن همراهی کن . ( وسائل الشیعه ، ج ,30 ص 30
    )
    دور کعت نماز و بخشش گناهان امام صادق (ع ) : من صلی رکعتین یعلم مایقول فیهما انصرف و لیس بینه و بین الله - عز وجل - ذنب الا غفره لههر کس دو رکعت نماز بخواند و بداند چه می گوید، از نماز فارغ می شود، در حالی که میان اوو میان خدای عز و جل گناهی نیست ، مگر اینکه خداوند برای او می بخشاید. ( بحار الانوار، ج ,84 ص .240 اصول وافی ، ج 2، ص 100 )

وسیله سنجش پیامبر (ص ) : الصلواة میزان نماز وسیله سنجش است .( پرتوی از اسرار نماز، ص 80 )

نماز در سفر امام علی (ع ) : لایخرج فی سفر یخاف فیه علی دینه و صلاته درسفری که می ترسید بر دینتان و نمازتان خارج نشوید. ( بحار الانوار، ج ,10 ص .108 میزان الحکمه ، ج 4، ص 475 )

چهار نیاز شیعه امام کاظم (ع ) : لاتستغنی شیعتتا عن اربع : خمرة یصلی علیها، و خاتم یتختم به و سواک یستاک به و سبحة من طین قبر ابی عبدالله -علیه السلام - پیروان ما از چهار چیز بی نیاز نیستند:1- سجاده ای که بر روی آن نماز خوانده شود.2- انگشتری که در انگشت باشد.3- مسواکی که با آن دندانها را مسواک کنند.4- و تسبیحی از خاک مرقد امام حسین (ع ). ( تهذیب الاحکام ، ج 6، ص 75)

امتحان شیعه از طریق نماز امام صادق (ع ) : امتحنوا شیعتنا عند ثلاث : عندمواقیت الصلاة کیف محافظتهم علیها، و عند اسرارهم کیف حفظهم لها عند عدونا والی اموالهم کیف مواساتهم لاخوانهم فیها شیعیان ما و پیروان ما را به سه مساله امتحان کنید:1- اهمیت به اوقات نماز، که آیا اول وقت نماز را برپا می دارند یا خیر؟2 - حفظ اسرار، یعنی در حفظ اسرار و مسائل محرمانه کوشا هستند یا خیر؟3 - و از حیث توانمندیهای مالی ، یعنی آیا در مال خودبرای برادران دینی سهمی قائلند و دست آنها را می گیرند یا خیر؟ ( خصال صدوق ، ج 1، ص 103 )

جایگاه والای نماز امام علی (ع ) : ما اهمنی ذب امهلت بعده حتی اصلی رکعتین ، و اسال الله العافیة از آن گناه پروایی ندارم که پس از آن فرصت یابم دو رکعت نماز گزارم و از خدا عافیت و سلامتی بطلبم . ( نهج البلاغه ، فیض الاسلام ، ص 1230 )

نماز نگهبان الهی امام صادق (ع ) : ان الصلوة حجزة الله فی الارض همانانماز نگهبان الهی در زمین است . ( بحار الانور، ج ,78 ص 199 )

محبوبترین اعمال پیامبر (ص ) : ان احب الاعمال الی الله - عزوجل - الصلاة و البر و الجهاد همانا، محبوبترین اعمال در نزد خداوند: نماز، نیکی کردن و جهاددر راه خداست . ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 27 ) نماز مستحبی در خفا پیامبر (ص ) : صلاة الرجل تطوعا حیث لایراه الناس تعدل صلاته علی اعین الناس خمسا و عشرین نماز مرد که داوطلبانه و مستحبی درجایی که مردم او را نبینند به جا آورد،برابر بیست و پنج نماز است که در برابرچشم مردم انجام دهد. ( نهج الفصاحه ، م ,1848 ص 391 )

عامل علو درجه پیامبر (ص ) : بالصلاة یبلغ العبد الی الدرجة العلیاء لان الصلاة تسبیح و تهلیل و تحمید و تکبیر و تمجید و تقدیس و قول و دعوة به وسیله نماز بنده به درجه عالی و مقام والا می رسد، زیرا نماز تسبیح و تهلیل و تحمید وتکبیر و تمجید و تقدیس الهی است ، نماز قول حق و دعوت به سوی حق می باشد. ( بحار الانوار، ج ,82 ص .232 جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 22 ) )

خواب با علم پیامبر (ص ) : نوم علی علم خیر من صلاة علی جهل خواب باعلم بهتر از نماز با جهل است . ( نهج الفصاحه ، م ,3140 ص 633

اجر نماز، پس از مرگ پیامبر (ص ) : الصلاة انس فی قبره و فراش تحت جنبه و جواب لمنکر و نکیر نماز مونس (نمازگزار) در قبر، فراش نیکو در زیرش ،و پاسخ نمازگزار برای نکیر و منکر می باشد. ( بحار الانوار، ج ,82 ص 232

زاد و توشه مؤمن پیامبر (ص ) : الصلاة زاد للمؤمن من الدنیا الی الاخرة نماز زاد و توشه مؤمن در دنیابرای آخرت می باشد. ( بحار الانوار، ج ,82 ص 232 )

عوامل رستگاری امام صادق (ع ) : المنجیات : اطعام الطعام و افشاء السلام والصلاة باللیل و الناس نیام عوامل رستگاری : اطعام کردن ، آشکارا سلام کردن ، نمازشب خواندن در حالی که مردم آرمیده اند. ( محاسن البرقی ، ص 387 )

موجب اجابت دعا پیامبر (ص ) : الصلاة اجابة للدعاء و قبول للاعمال نمازموجب اجابت دعا و قبولی اعمال است . ( بحار الانوار، ج ,82 ص 1 )
    سلاح مؤمنپیامبر (ص ) : الصلاة سلاح علی الکافر نماز سلاح مؤمن علیه کافراست . ( بحار الانوار، ج ,82 ص 56و 231

نماز وسیله تقرب به خدا امام علی (ع ) : الصلوة قربان کل تقی نمازخواندن وسیله نزدیکی به خدا است برای هر شخص پرهیزکار. ( میزان الحکمه ، ج 5،ص ,367 بحار الانوار، ج ,10 ص .99 من لایحضره الفقیه ، ج 1، ص ,56 ح 16

نماز، شست و شو در چشمه زلال پیامبر (ص ) : مثل الصوات الخمس کمثل نهرجار عذب علی باب احدکم یغتسل فیه کل یوم خمس مرات فما یبقی ذالک من الدنس نمازهای پنج گانه به نهر جاری گوارایی می مانند که بر در خانه هایتان روان است وهر روز پنج بار خود را در زلال آن شست و شو می دهید، دیگر هیچ پلیدی باقی نمی ماند. ( کنز العمال ، ج 7، ص ,291 حدیث 18931 )

نگاه شیطان بر نمازگزار امام علی (ع ) : اذا قام الرجل الی الصلاة اقبل الیه ابلیس ینظر الیه حسدا لما یری من رحمة الله التی تغشاء هنگامی که کسی به نماز برمی خیزد، شیطان می آید و به نظر حسادت به او نگاه می کند، زیرا می بیند که رحمت خدا او را فرا گرفته است . ( بحار الانوار، ج ,82 ص 207 )

برکات نماز امام علی (ع ) : ان الانسان اذا کان فی الصلاة ، فان جسده وثیابه و کل شی ء حوله یسبح هنگامی که انسان در حال نماز است ، اندام و جامه اوو هر چه پیرامون وست ، خدا را تسبیح می گویند. ( میزان الحکمه ، ج 5، ص .377بحار الانوار، ج ,82ص .213 علل الشرایع ، ج 1، ص 237 )

سیاه شدن چهره شیطان پیامبر (ص ) : الصلوة تسود وجه الشیطان نماز چهره شیطان را سیاه می کند. ( نهج الفصاحه ، ص 396

نماز، دژ محکم در مقابل شیطان امام علی (ع ) : الصلوة حصن من سطوات الشیطان نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان نگاه می دارد. ( غررالحکم ، ص .56 میزان الحکمة ، ج 5، ص 367 )

سازندگی نماز پیامبر (ص ) : لاصلوة لمن یطع الصلوة ، و طاعه الصلوة ان تنهی عن الفحشاء و المنکرکسی که مطیع نماز نباشد، نمازش کامل نیست و اطاعت ازنماز همان دوری از فحشاء و منکر است . (نمازی نیست برای کسی که اطاعت و پیروی از نماز نکند. سپس پیامبر (ص ) می افزاید: طاعت و پیروی از نماز به این است که نماز او را از فحشاء و منکرات وزشتیها باز دارد.) ( بحار الانوار، ج ,82 ص 198 )

کمک ملائکه به نمازگزار هنگام مرگ امام صادق (ع ) : ان ملک الموت یدفع الشیطان عن المحافظ علی الصلاة و یلقنه شهادة ان لا اله الله و ان محمدا رسول الله فی تلک الحالة العظمیةهمانا "ملک الموت " شیطان را در دم مرگ از کسی که حافظ نماز است ، دور می کند و شهادت بر وحدانیت خدا و رسالت رسول خدا (ص ) رادر هنگام هولناک مرگ به او تلقین می کند (توفیق شهادتین پیدا می کند). ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 19

گناه زدایی نماز امام علی (ع ) : و انها لتحت الذنوب حت الورق نمازگناهان را مانند ریزش برگ درختان فرو می ریزد. ( نهج البلاغه ، خطبه 199

پاداش نماز پیامبر (ص ) : قال الله تعالی : افترضت علی امتک خمس صلوات و عهدت عندی عهدا انه من حافظ علیهن لوقتهن ادخلته الجنة و من لم یحافظعلیهن فلا عهد له عندی خداوند متعال فرمود: نمازهای پنج گانه را بر امت توواجب کردم و با خود پیمان بستم که هر کس مراقب آن نمازها و وقت آنها باشد، اورا به بهشت داخل نمایم ، و کسی که مراقب آنها نباشد من تعهدی نسبت به او ندارم . ( کنز العمال ، ج 7، ص ,279 حدیث 18872 )

راهیابی به درگاه خداوند پیامبر (ص ) : یا اباذر! مادمت فی الصلاة فانک تقرع باب الملک الجبار و من یکثر قرع باب الملک فانه یفتح له ای ابوذر! تاهنگامی که در نماز هستی درب خانه ملک جبار را می کوبی ، و هر کس درب خانه ملک را بسیار بکوبد، به رویش باز می شود. ( بحار الانوار، ج ,77 ص .80 میزان الحکمة ، ج 5، ص 377 )

نماز، عامل شکست شیطان امام مهدی (ع ) : ما ارغم انف الشیطان بشی ء مثل الصلاة فصلها و ارغم انف الشیطان هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد و او را خوار نمی کند، پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال . ( بحار الانوار، ج ,53 ص 182 )

نماز رحمت الهی امام علی (ع ) : لو یعلم المصلی ما یغشاه من الرحمة لمارفع رأسه من السجود اگر نماز گزار بداند که چقدر از رحمت (خداوند تعالی ) او رافرا گرفته است ، سرش را از سجده بر نمی دارد. ( غرر الحکم ، ص 261 )

نماز، عامل دوری شیطان پیامبر (ص ) : لا یزال الشیطان یرعب من بنی ادم حافظ علی الصلوات الخمس فاذا ضیعهن تجرء علیه و اوقعه فی العظائم شیطان پیوسته از فرزندان آدم در وحشت و هراس است تا آنگاه که نمازهایش را به دقت و با شرایطو آداب می خواند. پس اگر نماز را ضایع نموده (و در وقت مقرر آن به جا نیاورد)، شیطان بر او چیره می شود و او را در گناهان کبیره می اندازد و وی راگرفتارمی کند. ( بحار الانوار، ج ,82 ص 202 )

نماز و باران رحمت امام علی (ع ) : الصلوة تنزل الرحمة نماز رحمت الهی را نازل می کند. ( غرر الحکم ، ص .52 میزان الحکمة ، ج 5، ص 367 )

اعمال ، تابع نماز امام علی (ع ) : و اعلم ان کل شی ء من عملک تبع لصلاتک بدان که تمام اعمالت تابع نمازت خواهند بود. ( نهج البلاغه ، نامه 27 )

بی بهره از نماز پیامبر (ص ) : من لم تنهه صلاته عن الفحشاء و المنکر لم تزده من الله الا بعدا هر کس که نمازش او را از فحشاء و منکر باز ندارد، هیچ بهره ای از نماز جز دوری از خدا حاصل نکرده است . ( بحار الانوار، ج ,82 ص .198 شهاب الاخبار، ص 215 )

کبر زدایی نماز حضرت فاطمه زهرا (س ) : (جعل الله ) الصلاة تنزیها لکم عن الکبر خداوند نماز را جهت دوری شما از کبر و خود پسندی مقرر فرمود. ( اعیان الشیعه ، ج 1، ص 316 ) نماز، خانه اخلاص امام باقر (ع ) : الصلاة بیت الاخلاص نماز (حقیقی وکامل ) جایگاه و خانه اخلاص است . ( میزان الحکمة ، ج 5، ص .375 بحار الانوار، ج ,78 ص 183 )

نجوای نمازگزار حدیث قدسی : یقول الله تعالی : المصلی یناجینی نمازگزار(هنگام خواندن نماز با من ) نجوا می کند. ( کلمة الله ، ص 255 )

نماز و شست و شوی گناهان پیامبر (ص ) : لو کان علی باب دار احدکم نهر واغتسل فی کل یوم منه خمس مرات اکان یبقی فی جسده من الدرن شی ء؟ قلت : لا. قال :فان مثل الصلاة کمثل النهرالجاری کلما صلی صلاة کفرت ما بینهما من الذنوب - اگر باشد در کنار خانه شما نهری و در آن روز پنج نوبت خود را شست و شو دهید،آیا در بدن شما چیزی از آلودگیها می ماند؟- هرگز! (انسان ازآلودگی پاک می شود).- نماز نیز مثل نهر جاری و روانی است که هرگاه بر پا می شود گناهان را می شوید وازبین می برد. ( وسائل الشیعه ، ج 2، ص 7 )

نماز، وسیله شفا پیامبر (ص ) : قم فصل فان فی الصلوة شفاء بر خیز نمازبه جا آور! پس همانا در نماز شفا است . ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 28 )

کفاره گناه پیامبر (ص ) : الصلوة کفارة الخطایا ثم قرأ: "ان الحسنات یذهبن السیئات " نماز کفاره گناهان می باشد. سپس آن حضرت این آیه را خواند که :"حسنات سیئات را از بین می برد". ( تفسیر ابوالفتوح رازی ، ج 1، ص 248 )

تأثیر دو رکعت نماز مقبول امام صادق (ع ) : من قبل الله منه صلاة واحدة لم یعذبه اگر خداوند از کسی دو رکعت نمازش را قبول کند، او را عذاب نمی کند. ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 22 )

وسیله راندن شیطان امام علی (ع ) : الصلوة حصن الرحمن و مدحرة الشیطان نماز قلعه خدای بسیار مهربان ، و وسیله ای برای دور کردن شیطان است . ( غرر الحکم ، ج 2، ص ,166 چاپ دانشگاه )

نورانیت منزل پیامبر (ص ) : نوروا منازلکم بالصلاة و قرائة القران به خانه هایتان با خواندن نماز، و قرائت قرآن ، نورانیت ببخشید. ( کنز العمال ، ج ,15 ص ,392 حدیث 41518 )

نماز وسیله خاموشی آتشها پیامبر (ص ) : ما من صلاة یحضر وقتها الا نادی ملک بین یدی الناس : ایها الناس ! قوموا الی نیرانکم التی اوقدتموها علی ظهورکم فاطفئوها بصلاتکم هیچ نمازی نیست مگر این که چون وقت آن فرا می رسد فرشته ای درپیش روی مردمان ندا می کند: ای مردم ! برخیزید به سوی آتشی که بر پشت خودافروخته اید، تا آن را با نماز خویش خاموش کنید. ( محجة البیضاء، ج 1، ص 339 )

مونس نمازگزار در قبر پیامبر (ص ) : ان الصلاة تأتی الی المیت فی قبره بصورة شخص انور اللون یونسه فی قبره و یدفع عنه اهوال البرزخ نماز به صورت انسانی سفید چهره وارد قبر میت شده و با او انس می گیرد و وحشتهای برزخ را از اوبرطرف می کند. ( لآلی الاخبار، ج 4، ص 1. الحکم الزاهره ، ص 283 )

تأثیر انتظار نماز امام صادق (ع ) : من اقام فی مسجد بعد صلوته انتظارللصلوة فهو ضیف الله و حق علی الله ان یکرم ضیفه کسی که بعد از هر نماز درمسجد بایستد، در حالی که انتظار نماز بعدی را می کشد، پس او مهمان خداست ، و برخداست که مهمانش را اکرام کند. ( جامع احادیث الشیعه ، ج 4، ص 78 )

شهادت زمین در قیامت پیامبر (ص ) : ما من رجل یجعل جبهته فی بقعة من بقاع الارض الا شهدت له بها یوم القیامة هر انسانی که پیشانی خود را برای سجده بر قطعه ای از زمین بگذارد، آن زمین در روز قیامت به نفع او شهادت خواهد داد. ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص .474 مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 175 )

نماز، وسیله تقرب بنده امام رضا (ع ) : (الصلوة ) طلب الوصال الی الله من العبد (نماز) مطالبه وصال و تقرب بنده به سوی خداوند است . ( بحار الانوار، ج ,84 ص 264 )

رفع بلا به وسیله نماز گزار امام صادق (ع ) : ان الله یدفع بمن یصلی من شیعتنا عمن لا یصلی من شیعتنا و لو اجمعوا علی ترک الصلوة لهلکوا همانا خداوندبه وسیله شیعیانی که نماز به جا می آورند، از شیعیان بی نماز (بلا) را دفع می کند،ولی اگر همه تارک نماز بودند، هر آینه همه هلاک می شدند. ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 184 )

نماز ناظر بر اعمال پیامبر (ص ) : الصلوة تنظر و لا تنظر بها برای نمازباید انتظار کشید ولی نماز را معطل کار دیگر نباید کرد. ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 183 )

توجه خدا به نمازگزار پیامبر (ص ) : اذا اقام العبد المؤمن فی صلاته نظرالله - عز و جل - الیهوقتی که بنده مؤمن به نماز می ایستد، خداوند سبحان به اونظر می کند. ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 21

نماز، مانع عذاب پیامبر (ص ) : کنا عند رسول الله - صلی الله علیه واله - یوما، فقال : رایت البارحة عجایب فقلنا: یا رسول الله و ما رأیت حدثنابه فداک انفسنا و اهلونا و اولادنا (الی ان قال ...) قال - صلی الله علیه و اله -و رایت رجلا من امتی قد احتوشته ملائکة العذاب فجائته صلوته فمنعته منه عبدالرحمن بن سمره گفت : روزی خدمت رسول گرامی اسلام (ص ) بودم ، حضرت فرمودند:من دیشب عجایبی دیدم . عرض کردم : یا رسول الله ! چه دیدید؟ برای ما بیان بفرمایید، جان و اهل و اولاد ما فدای تو باد! حضرت فرمودند: دیدم مردی از امت مرا که ملائکه عذاب او را محاصره کرده بودنددر این حال نمازش آمد و مانع ازعذابش شد. ( مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 183

نماز موجب بخشش گناهان امام علی (ع ) : ما اهمنی ذنب امهلت بعده حتی اصلی رکعتین و اسأل الله العافیةگناهی که پس از ارتکاب آن فرصت یافته ام که دو رکعت نماز بخوانم و از خدای بزرگ آمرزش بخواهم مرا غمگین نساخته است . ( نهج البلاغه ، کلمات قصار، 299 )

تقرب به وسیله نماز امام علی (ع ) :تعاهدوا امر الصلاة و حافظوا علیها، واستکثروا منه ، و تقربوا بها فانها کانت علی المؤمنین کتابا موقوتاامر نماز رامراعات کنید و آن را محافظت نمایید و بسیار به جا آورید و با آن به خدا تقرب جویید، زیرا نماز "فریضه ای است که بر مومنین نوشته شده و وقت آن تعیین گردیده است ". ( نهج البلاغه ، خطبه 199 )

عامل ورود بهشت نماز واقعی است امام صادق (ع ) : ان ربکم لرحیم یشکرالقلیل ، ان العبد لیصلی الرکعتین یرید بها وجه الله فیدخله الله به الجنة هماناپروردگار شما مهربان است ، عمل کم را تقدیر می کند، هر آینه انسان دو رکعت نمازمحض خدا به جای آورد، خداوند به سبب آن نماز، او را وارد بهشت می کند. ( مستدرک الوسائل ، ج 3، ص 316 )

ملاقات پروردگار امام صادق (ع ) : هذه الصلوات الخمس المفروضات من أقامهن و حافظ علی مواقیتهن لقی الله یوم القیامة کسی که این نمازهای پنج گانه را به پا دارد و محافظت از اوقات آن نماید، پروردگار را روز قیامت ملاقات می کند. ( ثواب الاعمال ، ص 70 )

تمسک و استعانت از نماز امام صادق (ع ) : کان علی - علیه السلام - اذااماله امر فزع قام الی الصلاة ثم تلا هذه الایة "واستعینوا بالصبر والصلاة " شیوه علی (ع ) چنان بود که چون مشکل مهمی برای او پیش می آمد، به نماز می ایستاد و این آیه را می خواند: "... واستعینوا بالصبر و الصلاة ". ( تفسیر درالمنثور، ج 1، ص 67 )

طالب خشنودی خدا پیامبر (ص ) :لیست الصلاة قیامک وقعودک ، انما الصلاة اخلاصک و ان ترید بها الله وحده نماز برخاستن و نشستن تو نیست ، جز این نیست که نماز خالص قرار دادن توست و این که به آن خشنودی تنها خدا را بخواهی . ( اصول وافی ، ج 2، ص .109 شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 1، ص 325 )

نماز و برطرف شدن اندوه امام صادق (ع ) : ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضأ ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین یدعو الله فیهما، اما سمعت الله تعالی یقول : "واستعینوا بالصبر و الصلاة " چه مانعی دارد که چون یکی از شماغم و اندوهی از غمهای دنیا بر او درآمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز بخواند و برای رفع اندوه خود خدا را بخواند. مگر نشنیده ای که خدا می فرماید:"واستعینوا بالصبر و الصلاة ". ( مجمع البیان ، ج 1، ص .100 وسائل الشیعه ، ج 5، ص 263 )

توجه ملک الموت به نمازگزار امام باقر (ع ) : ان ملک الموت قال لرسول الله - صلی الله علیه و اله - : ما من اهل بیت مدر و لا شعر فی بر و لا بحر الا وانا اتصفحهم فی کل یوم خمس مرات عند مواقیت الصلاة همانا، ملک الموت به رسول خدا (ص ) گفت : هیچ اهل خانه ای و صاحب جامه ای در خشکی و دریا نیست ، مگراین که من در هر روز پنج بار هنگام نماز از آنها می گذرم . ( وسائل الشیعه ، ج 3، ص 79 )

نماز همراه زکات ، باعث تقرب امام علی (ع ) : ان الزکاة جعلت مع الصلاة قربانا لاهل الاسلام همانا زکات همراه نماز مایه تقرب مسلمانان به خداوند است . ( نهج البلاغه ، ص 199 )

نشانه قبولی نماز امام صادق (ع ) : من احب ان یعلم اقبلت صلاته ام لم تقبل فلینظر هل منعته صلاته عن الفحشاء و المنکر فبقدر ما منعته قبلت منه هرکس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه ، ببیند که آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز داشته

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

امام رضا (ع) :
    بیماری مومن باعث تطهیر و کسب رحمت خدا برای اوست.

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

امام حسین علیه السلام فرمودند:

لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب
    جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد.
    (تحف العقول ، ص 247)

كاربر درجه 4
    ماهی راهی آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    165
    میزان امتیاز
    14

قال علی علیه السلام:
    لا یری الجاهل الا مفرطاً او مفرط.
    نادان همواره یا افراط کننده (تندرو) است یا کوتاهی کنند و ضایع کننده
    خداوندا، مارا به کسانی که قسمتمان نیست، عادت مده...

پیشنهاد ویژه ی من: دانلود آهنگ بی کلام kiss the rain

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

أیما اثنَین جَرى بینهما کلام فطلب أحدهما رضَـى الاخر کانَ سابقة الىَ الجنّة
    هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع شود و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود.
    (کشف الغمة فی معرفة الائمه ج 2،ص 33)

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

أَعجَزالنّاسٍ مَن عَجَزَ عَنِ الدُّعاء
    عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند

(بحارالانوارج81 ص257) (بحارالانوارج90 ص291)

كاربر درجه 4
    ماهی راهی آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    165
    میزان امتیاز
    14

حضرت مهدی عج:
    تملاء الارض ظلماً و جوراً فيقوم رجل من عترتى فيملاءها قسطاً و عدلاً يملك سبعاً او تسعاً .

زمين پر از ظلم و ستم گردد، پس مردى از عترت من قيام كند و آن را پر از عدل و داد گرداند و هفت يا نه سال سلطنت نمايد.
    خداوندا، مارا به کسانی که قسمتمان نیست، عادت مده...

پیشنهاد ویژه ی من: دانلود آهنگ بی کلام kiss the rain

صفحه 1 از 24 12311 ... آخرینآخرین