Re: حرارت سی پی یو نکات مهم در ارتباط با درجه حرارت cpu :

- بر روی مادربرد و در زیر سی پی یو سنسوری وجود دارد که درجه حرارت تقریبی cpu را براورد کرده و به سیستم اطلاع می دهد و به وسیله نرم افزارهای مونیتورکننده درجه حرارات کامپیوتر از جمله برنامه بایاس (بایوس = BIOS ) در بسیاری از سیستم ها قابل مشاهده است.

- درجه حرارتی که سیتم نشان می دهد تقریبی است چون سنسور از cpu فاصله دارد به منظور تصحیح ان معمولا به درجه حرارت اندازه گیری شده واقعی چند واحد اضافه می شود ولی شما فرض کنید که درجه حرارت نمایش داده شده همواره از درجه حرارت واقعی سی پی یو کمتر است!
مثلا اگر درجه حرارت واقعی cpu مادربرد 95 درجه باشد درجه نشان داده شده 90 درجه سانتیگراد است!

- اورکلاک کردن باعث بهم خوردن نظم حرارتی سی پی یو می شود

- قرار دادن کامپیوتر در محیط گرم مانند کنار شوفاژ و بخاری یا مقابل آفتاب باعث صدمه دیدن آن می وشود.

- به منظور جلوگیری از سوختن cpu کنترل اینتراپت ( وقفه ) غیر قابل پوشش ( NMI ) به این امر اختصاص داده شده و اگر درجه حرارت cpu از حد مجاز بالاتر برود کامپیوتر شما به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد

- برای تشخیص حداکثر درجه حرارت قابل تحمل سی پی یو خودتان باید به دفترچه سی پی یو و سایت سازنده آن مراجعه نمایید.

- من این نکات را برای تاپیک آموزش سخت افزار کامپیوتر که در همین تالار میکرورایانه می نویسم آماده کرده بودم حالا که شما سوال کردید در همین جا نوشتم. از سوال شما یک نکته قابل استخراج است که فعلا فن سی پی یو شما سالم است چون سرعت و دور ان مناسب است پس اگر شرایط شما مناسب بود درجه حرارت سی پی یو شما (مدل CELERON ) حداکثر حدود 40 درجه سلسیوس باقی می ماند . پس تنها نتیجه ایی که من می گیرم اینکه اتصال مناسب بین هیت سینک و cpu وجود ندارد و یه به عبارت دیگر بین cpu و heatsink فاصله وجود دارد این فاصله ممکن است از نامناسب بودن اهرمهای سوکت تا ایراد داشتن خود هیت سینک باشد اگر هیت سینک شما دو تکه باشد (مسی و آلومینیومی ) احتمال عدم اتصال مناسب بین قسمت مسی با سی پی یو وجود دارد اگر موفق به رفع مشکل نشدید باید هیت سینک را تعویض کنید در بازار هیت سینک با فن یک جا فروخته می شود حتما توع مرغوب تهیه کنید.

- اخرین نکته اینکه هر قدر درجه حرارت قابل تحمل سی پی یو بالاتر باشد ان سی پی یو بهتر است!