نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: ✿✿ قلب قرآن در بیان معصوم (ع)✿✿

كاربر درجه 5
    mina90 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    49
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض ✿✿ قلب قرآن در بیان معصوم (ع)✿✿

قلب قرآن در بیان معصوم (ع)

مشغول راز و نیاز و عبادت پرودگار بود که ناگاه صدای همهمه ای از بیرون خانه شنید. از شکاف در نگریست، دید جمعیتی خشمگین در بیرون خانه اجتماع کرده اند تا به اذیت و آزار او بپردازند. با خود فکر کرد: چه کند و با اینها چگونه برخورد کند. ناگاه صدای جبرئیل را شنید که تلاوت می کند : یس و القرآن الحکیم…؛ ای محمد! با خواندن این سوره از خانه بیرون آی و هیچ هراسی از آنان نداشته باش. درحالی که سوره می خواند و آیات آن را برلب داشت، در را گشود و با خود می گفت: الآن آنان از جا بر می خیزند و ناسزا می گویند؛ ولی دید که آنان هیچ گونه حرکتی ندارند. گویا او را نمی بینند. خم شد و مشتی خاک از زمین برگرفت و به آنان پاشید و از آنان دور شد و راه مسجدالحرام را پیش گرفت.
    در حالی که آنان خاک را از سر و روی خود پاک می کردند.

فردی از راه رسید و گفت: ای قریشیان! اینجا چه می کنید؟ چرا جمع شده اید؟

ـ منتظر محمّد هستیم تا از خانه بیرون آید و کارمان را با او یکسره کنیم.

ـ بی جهت اینجا ننشینید، من محمّد را در مسجدالحرام دیدم.

از شنیدن این جمله همه مات و مبهوت شدند و در حالی که به یکدیگر می گفتند: محمد ما را سحر کرد، متفرق شدند.

آری، بدین سان سوره «یس» نازل گشت و پیامبر با خواندن آن از جلوی آنان عبور کرد و آنان در هاله ای از جهل و نادانی فرو رفتند و پیامبر را ندیدند. در تاریخ دارد: آن کسانی که پیامبر خاک بر سر آنان پاشید، تمام آنان در جنگ بدر به مرگ ذلت و به خاک نشستند.
    این سوره شریف از همان اول همیشه با اهمیت و از شگفتی های قرآن کریم شناخته می شده است، به طوری که در روایات از آن به قلب قرآن و ریحانه القرآن یاد شده است و ابن عباس می گوید: من همیشه درباره این همه عظمت و فضیلت سوره «یس» با خود فکر می کردم و برای من بسیار تعجب آور بود که یک سوره از قرآن شریف دارای این همه فضایل و برکات بوده باشد. این فرمایش ابن عباس نشان می دهد که شگفتی های سوره «یس» چیزی نیست که در زمان بعد از پیامبر و در زمان ائمه معصومین(ع) بیان شده باشد، بلکه در میان اصحاب پیامبر با اهمیت و عجیب بودن آن به طور آشکار بیان شده است.

و با مروری کوتاه بر کسانی که با این سوره انس، مداومت و مراقبت داشته اند به این نتیجه می رسیم که این سوره همواره در طول تاریخ، منشا آثار عجیب و خاصیتهای گسترده بوده است. همچنانکه در مقاله بسیار مهم و با اهمیت استاد علامه محمدرضا حکیمی در شماره نوزدهم بشارت تحت عنوان قلب قرآن مشاهده کردید.

آنچه در پی می آید برخی از فضایل سوره «یس» است که با مرور آنان انسان به عمق اهمیت آن آشنا می شود و می تواند بفهمد که چگونه از این سوره همیشه به عنوان عجیب ترین و مؤثرترین و ممتازترین سوره قرآن یاد شده است.
    امیدواریم با انس، آشنایی، مداومت و همنشینی با این سوره شریف، بتوانیم از بهره های بی کران آن مقداری را نصیب خویش کنیم.

كاربر درجه 5
    mina90 آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    49
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض پاسخ : ✿✿ قلب قرآن در بیان معصوم (ع)✿✿

آرزوی پیامبر

پیامبر(ص) فرمودند: «لوددت انها فی قلب کل انسان من امتی» دوست دارم و ای کاش، سورە یس در قلب تمام افراد امت من بود.
    (بحارالانوار، ج۹۲/۲۹۱)

آسانی در کار

پیامبر(ص) فرمودند: برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره «یس» است، هرکس آن را در شب بخواند، کارهای روز بر او آسان می شود. (تفسیر البصائر، ج۳۳/۶۰۸)
    گل باید از درخت خود باز کنی تا بوی آن بشرط یابی.

ده برکت

رسول اکرم(ص): یا علی سوره «یس» را قرائت کن که در آن ده برکت می باشد: گرسنه را سیر می کند، تشنه را سیراب می سازد، برهنه را لباس می پوشاند، مجرد را متأهل و انسان ترسیده را آرامش می بخشد، مریض را شفا می دهد و زندانی را آزاد می سازد، دفع خطر از مسافر، تخفیف عذاب مرده و گم شده را پیدا می کند. (بحارالانوار، ج۹۲/۲۹۰)

یس از زبان خدا

در روایت آمده است که چون دوستان و مؤمنان در این بوستان به سعادت روند و به نعیم بهشت رسند از جناب جبروت ندا آید که از دیگران بسیار شنیده اید و وقت آن است که از ما بشنوید: فسمعهم سوره الفاتحه و طه و یس. (کشفالاسرار، ج۸/۲۰۴)

قبل از خواب و در طول روز

امام صادق(ع): براستی برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره «یس» است و اگر آن را قبل از خواب، یا در روز، پیش از آن که غروب شود بخواند، در تمام طول روز محفوظ و پر روزی خواهد بود. (بحارالانوار، ج۹۲/۲۸۹)

كاربر درجه 2
    نسترن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    147
    میزان امتیاز
    20

پیش فرض پاسخ : ✿✿ قلب قرآن در بیان معصوم (ع)✿✿

شاید یکی از دلایلی که تلاوت هر روزه سوره «یس» سفارش شده این است که هر روز این عهد مهم و حیاتی را به ما یادآوری کنند: از شیطان اطاعت مکن!ان شالله توفیق تلاوت این سوره رو بعد از نماز صبح یا نزدیک غروب آفتاب داشته باشیم.چرا که بسیار ثواب دارد.
    روحی فداک یا ابا عبد الله الحسین