نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: "کاسکوی حلقه پای پرورشی" از ادعا تا واقعیت

مدیر نمونه خرداد ماه
    Mahdi.a آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    16
    میزان امتیاز
    18

Exclamation "کاسکوی حلقه پای پرورشی" از ادعا تا واقعیت

یکی از مسایلی که اخیرا بسیار شایع شده حضور جوجه کاسکوهای دارای حلقه در بازار هست ، این کاسکوها با عنوان پرورشی و غیر صیدی ، قانونی و غیر قاچاق تبلیغ میشوند و با قیمتی نسبتا زیاد بفروش میرسند ، بنده چون اصولا نسبت به قیمت و ارزش گذاری روی پرنده مطلب نمینویسم در این تاپیک قصد دارم که به ادعای پرورشی بودن و قانونی بودن این کاسکوها و ارزش حلقه موجود در پای اونها بپردازم ،

دوستان عزیز دقت کنند که اگر حیوانی طبق ادعای برخی از افراد از پرورشگاههای معتبر اروپایی و طبق اصول قانونی وارد کشور شده باشند باید دارای مدارک شناسایی کامل باشند ...

این مدارک شامل:

-مشخصات حیوان بر اساس پلاک شناسایی و توضیح کامل و شناسنام تایید شده از اداره دامپزشکیه کشور مبدا

-مشخصات و تاییدیه های شرکت پرورش دهنده

-برگه سلامت و واکسیناسیون با تایید اداره بهداشت کشور مبدا

-برگه های مربوط به قرنطینه

-برگ سبز گمرک که نشاندهنده ورود قانونی و تحت نظر حیوان باشد

-برگه تایید قرنطینه اداره بهداشت و دامزشکی کشور (که مستقر در فرودگاه مهرآباد هستند )

اگر پرنده ای دارای این مدارک باشد مطمئنا قانونی و با تشریفات صحیح وارد کشور شده و الا مطمئن باشید که قاچاق آمده و داشتن حلقه هیچ ارزشی بجز تبلیغات کاذب ندارد...

مطمئنا هم اگر کسی زحمت ورود قانونیه پرنده را کشیده باشد امکان ندارد که مدارک را ارائه ندهد...

چون تعدادی از حیوانات (مثل سگ) بعضا قانونی وارد میوند میتوانید مدارک آنها رو رویت کنید ...

دوستانی که در این زمینه سابقه بیشتری دارند حتما بخاطر دارند که در سالهای نسبتا دور کاسکوهایی که از طرق قانونی وارد میشدند علاوه بریک پرونده ضخیم ضمیمه حتی پک واکسیناسیونشان هم همراهشان وارد میشد که قیمتش از قیمت خود کاسکو بیشتر بود که این پرندگان بسیار بندرت وارد شده و خیلی کمیاب بودند.

دوستان بعضا صرف دیدن یک کد و یا نوشته روی پلاک بنا را بر اصیل بودن پرنده میگذارند که نادرسته ، و یک سوال هم مطرح هست که واقعا بدون پرونده زمینه و درج مشخصات رسمی مفهوم کدهای روی پلاک و تایید اصالت اونها چطور انجام میشه ؟

دوستان عزیزی درباره مطلبی که بنده نوشتم در جاهای مختلف سوالاتی رو پرسیده بودند که بنده برای کم شدن برخی شبهات چند نکته رو تدریجا خدمتتون عرض میکنم ...

خواهش هم میکنم که اگر در مطالب بنده مشکل و یا سوالی هست در همینجا بفرمایند که بقیه دوستان هم استفاده کنند ...

عزیزان دقت کنند که بنده در مطلب اولیه ام هیچ حرفی درباره قیمت و یا کیفیت این دسته از طوطی ها که در بازار پخش شده اند نزدم و در واقع اصلا درباره خود طوطی نظر ندادم و صرفا درباره پلاکهای روی پایشان اظهار نظر کردم و این نکته که طوطی های بدون مدارک شناساییه معتبر ،قانونی وارد کشور نشده و بصورت قاچاچ وارد شده اند ، پس اگر در این بین استثنائا طوطیی مدارک معتبر داشته باشد از این امر مستثناست ...

اما چون صحبت و سوال زیاد بود بنده قصد دارم کمی هم درباره خود این کاسکو ها صحبت کنم ....

دوستان عزیز بسیار دقت کنند که بارها و بارها درباره کاسکو مناسب برای خریداری و تربیت صحبت شده (که با اجازه مدیران عزیز بنده هم مطالب نوشته شده در وبلاگم رو در این بخش به این تالار منتقل میکنم تا دوستان اون مطالب رو هم بتونن مطالعه کنن) و مناسب بودن و یا نبودن شرایط کاسکو باید بصورت جداگانه روی کاسکوی مورد نظر امتحان شود ، و این خاصیت ربطی به پلاک روی پا ندارد . در واقع کاسکوی خوب ، خوب است ، چه با پلاک و چه بی پلا ک و بالعکس.

اما متاسفانه برخی از فروشندگان طوری پلاک روی پا روتبلیغ میکنند که انگار صرف داشتن پلاک یعنی تایید تمام مشخصات کاسکو . بنده اینجا عرض میکنم که خیر اینگونه نیست ، حتی اگر کاسکو واقعا از مراکز معتبر و با تشریفات بسیار قانونی هم وارد میشد بازهم عرض بنده این بود که باید هنگام خرید هر کاسکو جداگانه تست شود ...

دوستانی که کماکان اعتقاد دارند که کاسکو ها قانونی وارد شدند ، توصیه میکنم یک سری به مدارک مورد نیاز واردات موجودات زنده برای ورود به کشور بزنند تا متوجه بشوند که بدون داشتن مواردی که بنده عرض کردم شما حتی نمیتوانید حیوان شخصیه خودتان را خارج و یا وارد کنید ....

دوستانی که معتقدند این کاسکو ها در مراکز معتبر پرورش یافته اند هم با یک سرچ کوچک متوجه قیمت و شرایط فروش کاسکو های پرورشی در اروپا میشوند و با توجه به جابجایی و هزینه های جانبی کاملا منظور بنده رو درک خواهند کرد که اگر کاسکو ها واقعا پرورشی بودند باید به چه قیمتی وارد ایران میشدند ، یک نکته هم لازم به ذکره که چون مراکز پرورش حیوانات در اروپا دارای مجوز فعالیت قانونی هستند و نظارتهای بسیار سختگیرانه ای دارند امکان فروش غیر قانونی به قاچاقچیان و انتقال به کشورهای دیگر رو اصلا ندارند (اونهم با این حجم بالا)...

بعد از این مقدمه بنده به سراغ موارد دیگه طرح شده میروم ....

نکته ای که درتوجیه پرورشی بودن اینها با تبلیغات زیاد بیان میشه بحث سن اونهاست ...

چون حلقه گذاری عموما باید در سن کم و جوجگی انجام بگیره ، یکی از بحثهای موجود همینه که کاسکوها حتما پرورشی هستند که امکان حلقه گذاری بوده ،

البته بنده این نکته رو عرض کنم که درصد بسیار زیادی از کاسکوهای حلقه پا رو که بنده خودم دیدم دارای سن پایین هستند و مطمئنا برای کسانی که کاسکوی کم سن میخواهند بلحاظ سنی مناسبند ، البته چون خود بنده شخصا با نگهداریه کاسکو در این سن برای افراد عادی موافق نیستم (که در تاپیک تعیین سن کاسکو هم کاملا توضیح دادم) توصیه هم نمیکنم ،اما ادعای دارندگان این کاسکو ها مبنی بر جوجه بودن اونها کاملا درست هست ، برخلاف دفعات گذشته که عموما فروشندگان طوطی های بسیار مسن رو بعنوان جوجه میفروختند ، البته این نکته رو هم در نظر بگیرید که سن غالب این کاسکو ها هم بین 6 ماه تا 1 سال هست و بعضا که به اسم 1-2 ماهه میفروشند خیلی صحیح نیست اما در کل قضیه تفاوت چندانی ندارد...

اما این نکته که سنشون دلیل بر پرورشی بودنشون هست کاملا غلطه ... از گذشته هم وقتی بارهای قاچاق پرنده وارد کشور میشد داخلشون طوطیهای سرلاکی ، جوجه و بعضا تازه از تخم بیرون آمده هم بود و تشخیصشون هم بسیار راحته

روش صید طوطی در طبیعت متفاوته ، طوطیهای بالغ و پرواز کننده رو با تور و چسب و... صید میکنند ولی جوجه تر ها رو از داخل لانه میگیرند ، وقتیکه فصل جوجه شدن تخمها هست مسلما درصد گیر افتادن جوجه بسیار بیشتر است بهمین خاطر بعضی اوقات تعداد جوجه ها بیشتر و برخی مواقع تعداد طوطی مسن ، این نکته شاید قبلا کمی سخت قابل توضیح بود ولی دوستانی که انیمیشن ریو رو دیدند(که خودبررسی این انیمیشن و حقایق بیان شده در اون احتیاج به یک بحث مفصل دارد) کاملا دیدند که طوطی ها چگونه شکار ، نگهداری و منتقل میشوند ..

در حمل و نقل و فروش هم مسلما روش جابجایی آنها با طوطی های بالغ متفاوت است ...

بعضا سلامت ظاهری و یکدست بودن پر و بال این طوطی ها رو ملاک پرورشی بودن و حمل و نقل اصولی اونها میدونند در صورتی که این امر هم خلاف واقع است ....

طوطی های بالغ به چند دلیل دارای پرهای شکسته و نا مرتب هستند ...

روش گرفته شدنشان ، همانطور که عرض کردم چون بوسیله تور و چسب و ... گرفته میشوند عمده آسیب رو در همین مرحله میبینند ، در صورتی که جوجه رو از لانه میگیرند و احتیاجی به دام پهن کردن و گرفتار کردنشون نیست ...

روش نگهداری ، چون طوطی های بالغ در جای کوچک بصورت اجتماع زیاد نگهداری میشوند و قصد رهایی دارند هم با خودشان در حالت جنگ و مبارزه هستند و هم با توری محافظ های محیط نگهداریشون برخوردهای شدید میکنند که سبب جراحت میشه ، در صورتی که طوطی های کم سن توان این کار رو ندارند و در محیطهای نرمتر نگهداری میشوند ، اما باز هم بطور دسته جمعی و نه با شرایط ویژه استاندارد ..

برش پر ، طوطی های بالغ رو برای جلوگیری از فرار و یا پرواز ، اقدام به زدن پرهاشون میکنن که متاسفانه بصورت غیر اصولی و اکثرا با کشیدن پرها انجام میدن ،اینکار برای جوجه ها لازم نیست .

اینها مواردی از تفاوت جوجه طوطی و طوطی بالغ است که سبب این میشود که ظاهر طوطی های بالغ نا مرتب تر و آسیب دیده تر جوجه باشد ...

کما اینکه دوستانی که طوطی های چشم سیاه و یا دودی بدون پلاک رو هم چه در گذشته و چه در حال حاظر خریدند طوطیهاشون مسلما دارای پرهای یکدست تر و سالم تر از طوطیهای بزرگتر بوده ....

این کاسکو ها قبلا هم قاچاق میشد و تعدادیشون هم وارد ایران میشد ولی چون تبلیغات عمومی طوری بود که خیلی از افراد از سن کاسکو اطلاعاتی نداشتند عمده کاسکو های وارداتی دارای سن زیاد بودند و به اسم جوجه بفروش میرسیدند ، اما چون در حال حاضر در این بخش به لطف وجود تالارها ، وبلاگها و.... اطلاعات عمومی بهتر شده ناچارند که تعداد کاسکو کم سن رو بیشتر وارد کنند .

با توجه به تمام نکات بالا بنده عرض میکنم که این جوجه کاسکو ها هم از همون جایی که والدینشون صید شدندو قاچاق شدند وارد میشن و هیچ کدومشون هم با لیموزین به ایران نیومدند و شرایط وارد شدنشون هم مثل کاسکو های قاچاق هست .... فقط یک پلاک داخل پاشون اضافه شده که حتما دکترهای بزرگوار بهتر میدونند که نه کار سختیه و نه قیمتی داره.
    منبع : جناب علی (ناتسی) (میهن پت)
    توجه داشته باشید مطالب عیناً برای اطلاع رسانی کپی شده و از زبان نویسنده باتجربه نقل شده توسط مــA
    ...

مدیر نمونه خرداد ماه
    Mahdi.a آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    16
    میزان امتیاز
    18

پیش فرض پاسخ : "کاسکوی حلقه پای پرورشی" از ادعا تا واقعیت

مسئله بعدی که خیلی برای تبلیغات این دسته از طوطی ها استفاده میشه و از اون بعنوان دلیل اصیه پرورشی بودنشون یاد میشه آروم بودن این طوطی هاست ....

قبل از اینکه بنده به بحث دربار آروم بودن و دلایل اون بپردازم لازمه که چند تا از عبارات رو یاد آوری کنم .

دوستان عزیز خیلی دقت کنند که بین طوطی پرورشی ، رام و آرام تفاوت خیلی خیلی زیاده .، من به اختصار یه تعریفی عرض میکنم ..

طوطی پرورشی : یعنی طوطی که در مراکز معتبر و طبق اصول استاندارد از والدین مولد جوجه کشی شده ، تخت برنامه ریزیه معین تحت پرورش کامل قرار میگیرند ، هم بلحاظ تغذیه ، هم دارو و هم تربیت . و در سن مشخص (حدود 3 ماهگی) بفروش میرسند ... آموزش این کاسکو ها فقط برای تست هوش و ذرجه بندی انجام میشه و در حدی نیست که به شخص یا محیط عادت کنه که بعدها دچار مشکل بشه .

این طوطیها دارای کد شناسایی مخصوص هستند که بصورت حلقه بروی پا (یا چیپ) به کاسکو نصب میشوند و بر حسب اون کد مدارک و مشخصاتشون ثبت و اعلام میشود.

همانطور که قبلا عرض کردم این دسته از پرنده ها دارای اوراق هویت و شناسایی کامل هستند که در هنگام فروش به خریدار عرضه میشوند ، برخلاف نظر بسیاری از دوستان این اوراق جزء هویتی این دسته پرندگان هست و هزینه اضافی جهت اخذ اونها نداره ...

نکته: منظور بنده از اوراق صرفا داشتن مدرک کاغذی نیست کما اینکه جدیدا با نصب چیپهای شناسایی تمام این مشخصات بصورت دیجیتالی عرضه میشه .

طوطی رام : طوطی گفته میشه که تحت آموزش قرار گرفته و قابلیتهای خاص از خودش داره ، این قابلیتها بر حسب نوع طوطی و آموزشش کاملا متفاوت و متغیره .

طوطی آرام: طوطی که ساکت و ساکن و یه یجورایی بیخطره ، این آرامش میتونه بخاطر آموزش و یا رام شدن پرنده باشه ، میتونه بخاطر ترس و یا خنگه پرنده باشه و حتی میتونه بخاطر مریضی و کسالت باشه .

دوستان عزیز دقت کنند که بین طوطی رام و آرام تفاوت از زمین تا آسمانه ،( همانطور که بنده در تاپیکها و تالارهای دیگه نظرم رو عرض کردم اجبارا نباید یک طوطی رام ، آرام باشه که اصولا هم نباید باشه) و مطمئنا دلیل آرام بودن طوطی فقط رام بودنش نیست .

بنده در پستهای دیگه به برخی از دلایل آرام بودن طوطی ها میپردازم که شاید برای دوستان مفید باشه .
    در ادامه این مبحث و برای آشنایی بیشتر دوستان عزیز با جوجه های پرورشی و امکان مقایسه با جوجه های موجود که بنام پرورشی عرضه میشوند در این پست به برخی از مشخصات بارز اینگونه جوجه ها میپردازم .....

بارها دیده شده که بمحض بروز تلفات شدید بین جوجه طوطی ها و مقایسه اون با کشورهای دیگه بحث اشکال نگهداری توسط صاحبانشان مطرح میشه و علل اصلی از بین میره ...

بنده منکر این قضیه نیستم که نداشتن اطلاعات و تجربه کافی باعث بروز مشکل در نگهداری از طوطی محصوصا طوطی های کم سن میشه و بارها نظر خودم رو عرض کردم که نگهداری از این دسته از طوطی ها خیلی به صلاح نیست ، اما این نکته هم که هیچ کس امکان نگهداری نداشته باشه و اکثر طوطی ها بخاطر نگهداری بد از بین بروند هم امر غیر قابل باوره ، اصولا خیلی از افرادی که این گونه از طوطیها رو میخرند بلاخره اطلاعات اولیه برای نگهداری رو نیز از طرق مختلف بدست میارند و خیلی هم کارهای فاجعه بار انجام نمیدن ، پس مشکل کجاست که اینقدر درصد تلفات جوجه های کاسکو در ایران بالاست ؟ اصلیترین دلیل در نوع کاسکو موجود در ایران و کشورهای دیگه (البته کشورهای معتبر و در این زمینه پیشرفته تر) هست ..

همون بحث معروف کاسکوی پرورشی و تفاوت بین یک طوطی پرورشی واقعی و طوطی بظاهر پرورشی ....

اما این تفاوتها در چیست ؟ بنده در این پست به مطالب مربوط و تفاوت طوطی پرورشی میپردازم و در پستهای بعدی به طوطی های موجود و نقد دلایلی که از اون بعنوان ملاک پرورشی بودن ذکر میشه میرسم ....

اصولا همونطور که در تعریف کلی عرض کردم طوطی پرورشی از بدو تولد و حتی قبل از اون تحت نظر کامل قرار داره ...
    والدین این طوطی ها (اگر طوطی ها در همون مرکز زاد و ولد بشوند) از قبل واکسینه شده و با شرایط بسیار استاندارد جوجه کشی میکنند . اگر طوطی ها در هنگام جوجگی هم وارد این مراکز بشوند اولا از مراحل تست و قرنطینه عبور میکنند و هر طوطی وارد این مراکز نمیشه و دوما طوطی های گزینش شده کاملا تحت نظر قرار دارند .

خود طوطی ها از جوجگی تحت رژیم خاص غذایی قرار میگیرند ، بسته به شرایط جسمیشان و تست های مداوم این رژیم تعیین میگردد و بهمین خاطر بلحاظ جسمی در شرایط بسیار خوب و مناسبی رشد میکند .

بلحاظ پزشکی هم بطور مداوم تحت نظر هستند و تمام واکسنهای لازم به اونها تزریق میشه ، هم واکسنهای پیشگیری و هم داروهای تقویتی در زمانهای مشخص داده میشه تا از هرگونه ابتلا به بیماریهای فراگیر جلوگیری بشه و مقاومت طوطی در برابر بیماریها به حداکثر برسه .

نکته : دوستان در نظر داشته باشند که بنده بارها عرض کردم بین طوطی زیر 18 ماه و بالای آن تفاوت مقاومتی بسیار زیاده و طوطی زیر 18 ماه باید برای جلوگیری از ابتلا به برخی بیماریها واکسینه بشه اما وقتی به سن 18 ماهگی رسیدند بدلیل بالا رفتن مقاومت بدن و مقابله طبیعی با بیماریها عموما احتیاجی به واکسیناسیون ندارند . این واکسنها دارای تنوع مخصوص به نژاد هستند که در مراکز معتبر پرورشی به اونها داده میشه.

با تمام مراحلی که گفته شد ، تمام طوطی ها در هنگام عرضه تست جسمانی میشوند و زمان (سن) فروششون بسته به شرایط جسمیشون تعیین میشه و اگر کاسکویی بلحاظ شرایط سلامتی و یا فیزیکی مشکلی داشته باشه تا رفع مشکل عرضه نمیشه ، یکی از فواید داشتن برگه های هویت هم همین مسئله هست که باید سلامت طوطی کاملا تایید بشه و اگر طوطی بعد از خرید مشخص بشه که دارای مشکل بوده قابل پیگیری باشه .

بجز موارد بالا تمام موارد مورد نیاز برای نگهداری طوطی ، اعم از رژیم غذایی ، شرایط نگهداری ، واکسیناسیون تکمیلی و موارد دیگه یا هنگام خرید آموزش داده میشه و یا بعنوان یک پکیج همراه مشخصات طوطی ارسال میشه که خود اینکار خطای کاربری رو کم میکنه ...

ارسال این طوطی ها هم شرایط مخصوص داره ، برای کم کردن میزان استرس(که بزرگترین دشمن طوطی هاست) در طوطی شرایط ارسال ،اعم از بسته حمل و نقل ، حوراکیهای داخل بسته و روش ارسال که سریعترین و راحتترین روش انتخاب میشه (بر خلاف طوطی های قاچاق که با کشتی و بدترین و طولانیترین حالت ممکن جابجا میشوند) ، به بهترین شکل ممکن انجام میشه .

در کل تشریفات خرید و تحویل طوطی پرورشی از مراکز پرورش معتبر مثل خرید لامبورگینی رونتون میمونه که هیچ شباهتی با این جوجه های مظلوم قاچاق داخل کشور نداره ...

همانطور که دیدید مشخصات جوجه پرورشی صرفا مربوط به سلامت جسمی و روحی اون بوده و هیچ کار خاصی برای تربیت و رام کردنش انجام نمیشه ، چون اگر اینکار رو انجام بدن بخاطر ایجاد وابستگی خود بخود طوطی رو با مشکل روحی بعد از انتقال مواجه میکنند ، البته مسلما چون این طوطی ها بدست انسان و در شرایط خوب پرورش پیدا کردند ترس و استرس طوطی های وحشی رو ندارند اما هیچ تضمینی روی میزان رام بودن و یا آرام بودنشون نیست .

خب مسلما با شرایط گفته شده طوطی که به مالکش تحویل میشه نه مثل اکثر طوطی های ایران از ابتدا بیماره ،نه براحتی بیمار میشه ، نه براحتی میمیره ....
    حالا دوستان عزیز خودشون تا قبل از اینکه بنده بقیه این مطلب رو بنویسم طوطی های موجود رو با این شرایط گفته شده مطابقت بدن و ببینند که روی کدوم بخش از این طوطیهای اسما پرورشی تبلیغات بیشتری میشه ...

سلامت یا مشخصات ظاهری ؟
    ...

مدیر نمونه خرداد ماه
    Mahdi.a آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    16
    میزان امتیاز
    18

پیش فرض پاسخ : "کاسکوی حلقه پای پرورشی" از ادعا تا واقعیت

بعد از بیان کلیات مطالب مربوط به طوطی های پرورشی به شرایط طوطیهای داخل میپردازیم...

چون رام بودن طوطی ها رو در یک تاپیک جداگانه بررسی میکنیم و محاسن و روشهای اونرو گفتم دیگه مجددا به بحث درباره مشخصات و شرایط طوطی رام نمیرسم و درباره گزینه بعدی یعنی آرام بودن و دلایل آرام بودن اونها میپردازم ...

همانطور که قبلا عرض کردم هر بار و بسته به شرایط و موقعیت بازار ترفندهای جدیدی برای فروش و نمایش طوطی های خاکستری استفاده میشه...

تا چند وقت پیش که خیلی بحث رام بودن و یا سن کاسکو مطرح نبود اصولا فروشنده ها تبلیغاتشون روی موارد دیگه ای بود مثل :

سخنگویی ، که هنوز هم در کتابها و مقالات قدیمیتر میبینید که تنها حسن مورد اشاره کاسکوها همین سخنگوییشون بود و به اهمین خاطر بعضا ادعای عجیبی درباره کاسکوهای فروشی بیان میشد که اگر صرفا چند درصدشون هم حقیقت داشت همه اون طوطیها باید در کتاب رکوردها ثبت میشدند .

جثه و رنگ ؛که در اینمورد بعضا کاسکوهایی که مشکل پر داشتند و بخاطر اون دارای پرهای رنگی میشدند رو بعنوان یک پدیده و با قیمت گرانتر هم میفروختند

نژاد ؛ که جدیدا هم بعضا مسایلی درباره محسنات کاسکوهای درشت و روشن و اصطلاحا کامرون بیان میکنند

و...

با تغییر سلیقه بازار و همچنین بالارفتن یکسری از اطلاعات افراد و از بین رفتن برخی ادعاهای واهی برای ایجاد رونق کاذب در بازار دست به ترفندهای جدیدی زده میشه که نمونه اخیرش برای جلب نظر و علاقه افراد به سوی کاسکوهای حلقه پا از آیتمی بعنوان آرام بودن اونها استفاده میشه ...

اما چرا این پرنده ها آرامند و آیا پرنده آرام واقعا یک گزینه مناسب هست؟

دلایل آرام بودنشون چند مورد هست که برخیش رو در پستهای قبلی بسته به موضوع بیان شد که بطور اختصار عرض کنم که مجموعه سن کم ، نوع شکار و جابجایی ، نوع نگهداری در فروشگاه و....

اما این دلایل صرفا باعث میشه که یک جوجه کاسکو نسبت طوطی های بزرگتر کمتر دارای استرس و ترس باشه و حداکثر اینکه از دست افراد غریبه فرار نکنه و قار نزنه ، اما چرا بعضی از این کاسکوها در حد یک موم نرم و لوس و آرامند؟

متاسفانه این مطلبی هست که بنده هیچ وقت علاقه ای به بیان اون نداشته و ندارم اما بخاطر حجم سوء استفاده از عواطف مردم نسبت به پرنده ها و ظلمی که در این مورد به این موجودات بیگناه میشه ناچارم برخی از اونها رو عرض کنم تا دوستان نوع نگاهشون به این موضوع کمی تغییر کنه و شاید این امر در مرور زمان باعث جلوگیری از این اتفاقات باشه ...

قبل از بیان این روشها یه مورد رو هم بعنوان تذکر عرض کنم ، چند وقتیه که در سایتها ، فروشگاهها و حتی متاسفانه در روزنامه ها تبلیغاتی برای رام کردن کاسکو در چند روز ، درمان برخی از ناهنجاریهای کاسکو مثل پرکنی و... میبینیم که اینها هم جزء همین موردی هست که بنده میخوام عرض کنم (تاکید میکنم که رام کردن خیلی از طوطی سانان رو میشه تضمینی و حتی در مدت کوتاه با روشهای صحیح انجام داد و منظور من صرفا کاسکوست که امکان نداره بشه با قاطعیت تضمین کرد که در مدت زمان خاص رام میشه)

1- متاسفانه برخی از افراد با گرسنه نگهداشتن طولانی مدت و نگهداری کاسکوها در محیطهای بسیار تاریک اونها رو وادار میکنن که برای گرفتن غذا به سمتشون بیان و چون اونها به گرسنگی عادت کردند به سمت هر کسی که به سمتشون اشاره کنه به هوای گرفتن غذا میرن ؛ این دسته از طوطی ها اصولا تو فروشگاه هم بدون غذا هستند و با گرفتن غذا از مشتری ، اونها رو سر شوق میارن و بعنوان طوطی رام عنوان میشن ، این طوطی ها هم بخاطر تشدید بحران بد غذایی اصولا بسرعت بعد از انتقال به محیط منزل بیمار میشوند و بحرانهای شخصیتیشون هم شروع میشه .

2-یکی از روشها استفاده از ابزار ترس در کاسکوست ، متاسفانه بعضی ها با ترساندن زیاد کاسکو ، گرفتن اونها با دستکشهای ضخیم و حتی کتک زدن اونها ، کاسکوها رو وادار به اطاعت از خودون میکنن و با اینکار یک استرس همیشگی به کاسکو منتقل میکنن که طوطی برای کتک نخوردن و یا اذیت نشدن ناچار میشه که به سمت صاحبش بره ، این دسته از کاسکوها اصولا حالت ترس رو در خودشون نشون میدن و بیشتر روی دست مالک و یا فروششنده میرن و خیلی خودشون به غریبه ها نزدیک نمیشن ولی با نزدیک شدن افراد غربه نا خود آگاه روی دست میرن .

3-متاسفانه متاسفانه چیزی که تازگیها زیاد هم شده استفاده از مواد و داروهای مخدر برای آرام کردن کاسکوهاست ، اینکار چون اصولا سریعتر جواب میده و دردسر کمتری هم داره متاسفانه بیشتر مورد استفاده قرار میگیره ، حتی در مواردی که بالا هم اشاره کردم از این داروها برای ریزش پر و پرکنی و... هم استفاده میشه که عوارض و عواقب بسیار وحشتناکی هم برای پرنده داره ... دوستان کمی حرفه ای تر براحتی میتونن با دیدن ظاهر و چهره کاسکوها و فضای داخل فروشگاه متوجه این موضوع بشوند ...

امیدوارم که با بالارفتن اطلاعات افراد و دونستن حقایق و خصوصیات واقعیه هر دسته از موجودات بشه جلوی اینگونه ظلمها بروی حیوانات رو که صرفا برای تبلیغات و تحت تاثیر گذاشتن افراد انجام میشه گرفت ، کما اینکه اگر خریداران نسبت به بودن یک حلقه بی ارزش و یا رام بودن ظاهری کاسکوها اینقدر ابراز هیجان نمیکردند این موجودات بیچاره بطور طبیعی وارد فروشگاهها میشدند و دچار ظلم مضاعف نمیشدند.

یک نکته که خیلی هم گفته میشه مسئله قاچاچ بودن طوطی و عدم امکان واردات قانونیه اون هست که بنده توضیح مختصری عرض کنم ...

بین کالای قاچاق و معامله قاچاق و جنس ممنوع تفاوت زیاده ..

اجناس ممنوع به اون دسته از اجناسی گفته میشه که خرید و فروش و واردات و... غیر قانونیست و کلا نگهداری و فروشش جرم حساب میشه .

کالای قاچاق کالاییست که اگر بطور قانونی وارد نشه ممنوع المعامله میشه مثل سیگار که خرید و فروشش ممنوع نیست اما باید تاییدیه فروش داشته باشه...

معامله قاچاق یعنی جنسی که از طریق غیر قانونی وارد بشه و وارداتش قاچاق باشه ولی برای فروشش هیچ منعی نداره که طوطی ها جزء این دسته هستند چون همه بخوبی میدانند که با وجود قاچاق بودن واردات اونها هیچ ارگانی به فروش اونها نظارت نداره یعنی فروش طوطی در ایران متاسفانه از سیگار هم راحتتره ،

وقتی جنسی جزء اجناس ممنوع نباشه مطمئنا واردات قانونیش هم بلامانع هست ...

روش واردات هم اینه که اول ثبت سفارش میشه در وزارت بازرگانی سابق(که الان یه اسم 1 خطی داره) و در صورت لزوم مجوز از ارگان ذیربط که برخلاف ادعای برخی از افراد این مجوز هم از طریق وزارت کشاورزی باید صادر بشه و نه محیط زیست....

برای تایید این قضیه هم میتونید براحتی تعرفه واردات قانونیه اونرو هم در مراجع مربوط پیدا کنید که اتفاقا بسیار قابل توجهه که در تعرفه واردات گمرک ایران طوطی سانان دارای تعرفه جداگانه از دامهای زنده دیگه هستند .

همانطور که ملاحظه میفرمایی 2 تعرفه تخصصی برای طوطی ها هست که احتیاجی به توضیح هم نداره

البته در مورد واردات حیوانات مطمئنا مدیران تالار و شرکت پرشیا پت اطلاعات بسیار کاملتر و کاربردی تری دارند و بنده هم قصدم توضیح مراحل ورود نبود و صرفا جواب برخی از افراد مبنی بر غیر ممکن بودن واردات قانونی طوطی ها بود ...

سوال بعدی هم درباره طوطیهای موجود در سایر کشور ها بود که در تاپیک بعدی حتما به اون میپردازیم ..

بنده میخواستم درباره شرایط کشورهای دیگه و جنس و نوع حلقه مطلبی رو بنویسم ولی چون یک سری صحبتهایی درباره نوشته های قبلی بنده پیش اومده با اجازه دوستان در این پست اول به اون بپردازم ...

من چون نمیخواستم اسم خاص بیارم یا مثال عینی بزنم ولی چون دوستان نسبت به فروش جوجه کاسکو ابراز شبهه کردند و فرمودند که بحث من پیرامون فروش طوطی مارک دار غیر واقعی و برای شلوغ کردن قضیه هست لازمه که بعنوان مثال یک نمونه برای دوستان عنوان کنم و دوستان میتونند موارد دیگه رو هم خودشون پیدا کنند و ببینند و خوشبختانه چون سایت خارجیست شبهه تبلیغات هم نداره ...

صفحه فروش یکی از فروشندگان طوطی ....
    بنده خواهش میکنم به ستون سمت راست توجه کنند که بنده اون قسمت رو جداگانه در زیر قرار میدم ، شرایط و ملحقات فروش جوجه کاسکو (به مدارک ارائه شده هم توجه ویژه بفرمایید)

...