نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: آش اوماج(قمی)

كاربر درجه 2
    نسترن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    147
    میزان امتیاز
    20

پیش فرض آش اوماج(قمی)

آش اوماج یکی از آشهای قدیمی قم است که طرفدارهای زیادی دارد. این آش از مخلوط آب و آرد درست می شود.قدیمی ها آرد و آب رو مخلوط می کردندو خمیر درست می کردندوآن را در پشت الک صاف می کردند.گاهی زردچوبه هم اضافه می کردند

موادلازم :

عدس---------------------- یک پیمانه
    سبزی آش خرد------------- شده نیم کیلو

آب گوشت یا قلم---------------- به اندازه لازم
    اماج----------------------------- یک ونیم پیمانه
    پیاز متوسط ---------------------چهار عدد
    زرد چوبه------------------------ یک ق . چ
    نمک و فلفل سیاه و روغن----- به اندازه لازم

طرز تهیه اوماج :

مقدرای آرد راکمی نمک میزنیم والک می کنیم و با دست کمی آب روی آن میپاشیم آردی که مرطوب شده را بین دو کف دست بمالید تا دانه های خمیر به اندازه ی دانه های ریز دربیاید و سپس الک کنید

مواد اولیه :

سبزی آش(تره، جعفری، گشنیز و اسفناج) ۵۰۰ گرم
    عدس ۲۰۰ گرم
    پیاز ریز سفید هشت عدد
    آب قلم نیم لیتر
    آرد ۳۰۰ گرم
    روغن یک قاشق غذاخوری
    نمک به میزان لازم

طرز تهیه:
    ابتدا عدس‌ها را پخته، سپس سبزی‌های پاک شده را همراه با پیاز و آب قلم به آن اضافه می‌کنیم. روغن و نمک را نیز در آش ریخته و هم می‌زنیم. آرد را در یک سینی ریخته و با دست (مطابق شکل) به آن آب می‌پاشیم تا گلوله‌های ریزریز درست شود این کار را باید با کف دست انجام دهیم. کم‌کم این گلوله‌های آردی را با صبر و حوصله به آش در حال پخت اضافه کرده تا گلوله‌های آردی به هم نچسبند. پس از اتمام کار باید به مدت ۳۰ دقیقه دیگر آش بجوشد تا آماده شود فقط در این مدت باید چند بار آش را هم بزنیم.

دو عدد پیاز دیگر را تفت دهید تا طلایی شود و موقعی که آش را در ظرف مورد نظر کشیدید روی آش بریزید و بانعنا داغ تزئین کنید

روحی فداک یا ابا عبد الله الحسین

كاربر درجه 2
    بانوی شرقی آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    361
    میزان امتیاز
    22

پیش فرض پاسخ : آش اوماج(قمی)

نسترن جون غذا هایی مثل اشکنه و اوماج مختص شهر قم نیستند اوماج اصل اش مال خطه شماله
    من اوماج و با برگ چغندر و رنده شده خود چغندر درست می کنم و با قره قوروت تــــــــرش سرو می کنیم در ضمن من لپه هم استفاده می کنم توش به جای عدس
    نسترن جون بیا یه روز اش درست کنیم بریم اش خوره اونجا کلی خوش می گذره ها مخصوصا الان که فصل توت هم هست نازیلا رو هم نمی بریم فقط سپیده و مهدیه و پرنیان می بریم
    بــــرای ِ هــر کـس کـه رفــتـنی سـت ،
    فــــقـط بــــایــــد ..
    کنــــار ایــستــاد ..
    و ..
    راه بـــــاز کـــــرد !
    بــه هـمـیـن ســـادگــــی !

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

اما سارا من هم شنیدم که اوماج مال قمه ها.........

نظر شمــــــــــــــــــــا چیــــــــــــــــــــه؟؟ ؟

كاربر درجه 2
    نسترن آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    147
    میزان امتیاز
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط بانوی شرقی نمایش پست ها
    نسترن جون غذا هایی مثل اشکنه و اوماج مختص شهر قم نیستند اوماج اصل اش مال خطه شماله
    من اوماج و با برگ چغندر و رنده شده خود چغندر درست می کنم و با قره قوروت تــــــــرش سرو می کنیم در ضمن من لپه هم استفاده می کنم توش به جای عدس
    نسترن جون بیا یه روز اش درست کنیم بریم اش خوره اونجا کلی خوش می گذره ها مخصوصا الان که فصل توت هم هست نازیلا رو هم نمی بریم فقط سپیده و مهدیه و پرنیان می بریم

سارا جون هم این آش هم اشکنه برای قم هست.توی قسمت غذاهای محلی استان قم هم ذکر شده است.فکر کنم یا نازیلا یا علیرضا خان هم تاپیک زده اند.یه نوع اماج هم برای همدان هست که غذای محلیشون هست .در آذربایجان شرقی و غربی هم درست می کنند به شیوه دیگر.ولی آش اوماج قم همین طور هست البته بعضی ها چغندر هم اضافه میکنند.

نازیلا رو نبریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟گناه داره.خانم به این خوبی,گلی,جگری.بوس بوس بوس واسه نازیلا
    روحی فداک یا ابا عبد الله الحسین

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)