نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: نذر فتحعلی شاه قاجار برای ابادی قم

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

پیش فرض نذر فتحعلی شاه قاجار برای ابادی قم

پس از دفن حضرت معصومه (س) در قبرستان بابلان قم، «موسى بن خزرج»، سایبانى از جنس بوریا بر فراز قبر شریف آن حضرت قرار داد تا اینکه حضرت زینب فرزند امام جواد (ع) به سال ٢۵۶ هجرى قمرى اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا کرد و بدین سان تربت پاک آن بانوى بزرگوار اسلام قبله‌گاه قلوب ارادتمندان به اهل‌بیت (ع) و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت و امامت شد.

در این بین قبر حضرت معصومه (س) در دوره‌های مختلف حکومت‌ها مورد ساخت و ساز‌های مختلفی قرار گرفته است و در هر دوره بسته به اینکه افرادی که حکومت کشور را در دست داشته‌اند به چه میزان به خاندان اهل‌بیت (ع) علاقه‌مند بوده‌اند گستردگی این نوع ساخت و ساز‌ها مشخص می‌‎‌شده است.

متن اصلی :

رسول خامه یار در کتاب خود با عنوان «قم، دیروز، امروز» درباره پیشرفت شهر قم توضیح می‌دهد: پیشرفت شهر قم به طور محسوس از دوره صفویان آغاز شد و در آن زمان ساختمان‌های بسیار زیبایی در شهر قم بنا گردید و جمعیت این شهر به حدود پنجاه هزار نفر رسید.

در دوره قاجار نیز این پیشرفت‌ها ادامه داشت. «لرد کرزن» در کتاب خود آورده است، فتحعلی شاه در ایام جوانی نذر کرده بود که اگر به سلطنت برسد، اولاً از قم مالیات نگیرد، ثانیاً آن را آباد کند و پس از جلوس به شرط دوم وفا کرد و با آنکه به امساک شهرت داشت در کمال سخاوت در تعمیر و تزئین شهر قم کوشید.

گنبد حضرت فاطمه معصومه (س) را با خشت‌های مسین زر اندود تزئین نمود و یک بیمارستان (مدرسه داالشفاء)، یک مدرسه علمیه و یک مهمان‌سرا در شهر قم ایجاد کرد و برای خویش مقبره‌ای ساخت.

میدونستید:

قبر فتحعلی شاه و دو پسر و نواده‌اش محمد شاه هم اکنون در جوار مرقد حضرت فاطمه معصومه (س) قرار دارد.

نظر شمــــــــــــــــــــا چیــــــــــــــــــــه؟؟ ؟

كاربر درجه 3
    عاطفه آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    137
    میزان امتیاز
    16

پیش فرض پاسخ : نذر فتحعلی شاه قاجار برای ابادی قم

عجب!!!!!!!!!!!!!باز نماز آیات برا من واجب شد.
    فتحعلی و اینکارا؟؟؟؟؟؟؟
    این ترم قاجار دارم بعضی وقتا میخوام داد بزنم از دست این آدم.
    میخوام پیشنهاد بدم اسمش رو تو گینس بنویسن.رکورد داره دیکه:300 تا زن و 500تا بچه.
    اروپاییا اسمشو گذاشته بودن بارورترین مرد تاریخ!!!!!!!!!!!
    تو روزایی که خیلی خسته میشم،واسه رفتن هوای تازه میخوام درست هرسال این روزا که میشه ،تورو بی حدو بی اندازه میخوام

نقل قول نوشته اصلی توسط legolas نمایش پست ها
    عجب!!!!!!!!!!!!!باز نماز آیات برا من واجب شد.
    فتحعلی و اینکارا؟؟؟؟؟؟؟
    این ترم قاجار دارم بعضی وقتا میخوام داد بزنم از دست این آدم.
    میخوام پیشنهاد بدم اسمش رو تو گینس بنویسن.رکورد داره دیکه:300 تا زن و 500تا بچه.
    اروپاییا اسمشو گذاشته بودن بارورترین مرد تاریخ!!!!!!!!!!!
    عزیز من زیاد خودت رو ناراحت نکن !!!نسلهای بعد از ما هم که تاریخ فعلی ما رو بخونن مطمینا از حرص وجوش روزی شش بار سکته خفیف میکنن !!

ناظر کل انجمن ها
    sepehrad آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    196
    میزان امتیاز
    10

دوست عزیز تو خیلی از این کتاب ها خصوصا کتاب های درسی مدرسه و دانشگاه که بهمون معرفی کردن خیلی از واقعیت های تاریخی را جور دیگه جلوه دادن و بیشتر شبیه رمان شده تا تاریخ که البته ترجیح میدم راجبش صحبت نکنم
    سیر شده ام از بس که از آدم هـا زخـم خورده ام!!
    خدا خیرتان بدهد به من محبت دروغین تعارف نکنید.
    من سیرم ...

سپهراد

كاربر درجه 3
    عاطفه آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    137
    میزان امتیاز
    16

اگه سر صحبتتون با منه باید بگم که حق باشماست.ماهم خیلیاشو باور نمیکنیم.اما بعضی مطالب صحتش ثابت شده.
    تو روزایی که خیلی خسته میشم،واسه رفتن هوای تازه میخوام درست هرسال این روزا که میشه ،تورو بی حدو بی اندازه میخوام