نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: آداب ازدواج و انتخاب همسر

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض آداب ازدواج و انتخاب همسر

ازدواج يك مسئوليت است و انسان بايد مسئوليت خويش را به بهترين وجه انجام دهد.

امام صادق (عليه السلام ) فرمودند: ((هنگامى كه يوسف صديق (عليه السلام ) برادرش ، بنيامين را ديدار كرد، پرسيد: اى برادر، چگونه توانستى پس از من با زنى ازدواج كنى ؟! بنيامين جواب داد: پدرم به من دستور داد و گفت كه اگر مى توانم نسلى داشته باشم كه زمين را با تسبيح الهى زنده كند، چنان نمايم .))

همين مفهوم در روايتى از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) نيز رسيده است : ((چه چيز مؤ من را باز مى دارد از اين كه خانواده اى بگيرد تا خداوند نسلى را روزى او كند كه زمين را با ((لا اله الا اللّه )) سنگين سازد؟)).

به همين دليل عزب (مجرد بودن ) مكروه است . در حديثى از پيامبر صل الله عليه و آله آمده است : ((پست ترين مردگان شما عزب ها هستند.))

عده اى از ترس فقر ازدواج را به تاخیر مى اندازند. اين عده نمى دانند كه ترسشان از فقر، خود، سوءظنى به خدا است . چرا كه در آيه كريمه آمده است :

وانكحوا الاايامى منكم و الصالحين من عبادكم و امامكم ان يكونوا فقرا يعنهم اللّه من فضله و اللّه واسع عليم (48) ((مردان و زنان بى همسر را همسر دهيد و همچنين اگر غلامان و كنيزان صالح و درستكارى فقير و تنگدست باشند، خداوند آنها را با فضل خود بى نياز مى سازد و خداوند گشايش دهنده و آگاه است .

بنا براين اگر ترس از فقر مانع ازدواج شود، در واقع بدگمانى نسبت به شان خداوند خواهد بود(49).

آداب انتخاب همسر

1 - ديندارى مهم ترين ويژگى همسر است . امام صادق (عليه السلام ) مى فرمايند: ((هر گاه مردى به سبب جمال يا مال زنى با او ازدواج كند به همان واگذار مى شود و هر گاه به خاطر دينش با او ازدواج كرد، خداوند مال و جمال را نيز به او عطا كند.))

2 - اسلام ازدواج با فاميل را تشويق مى كند. امام زين العابدين (عليه السلام ) مى فرمايند: ((كسى كه براى خدا وصله رحم ازدواج كند، خداوند تاج فرشتگان را بر سر او مى نهد.))

3 - اسلام همواره تشويق مى كند كه مرد با زنى ازدواج كند كه توانايى بچه دار شدن را داشته باشد، نه زنى كه نازا باشد، ولو آن كه آن زن ، زيبا و خوش سيما باشد.

امام محمد باقر (عليه السلام ) مى فرمايند: ((بدانيد كه زن سياه اگر زايا باشد نزد من محبوب تر از زن زيباى نازا است .)) البته اسلام از جنبه زيبايى نيز غافل نيست و دستور مى دهد كه مرد مسلمان با زن زيبايى ازدواج كند كه مؤ من باشد و فرزند بسيار آورد.

4 - خردمندى از ديانت است . لذا از نظر شرع مكروه است كه انسان زن نادان و احمقى را به همسرى بگيرد. اميرالمومنين (عليه السلام ) مى فرمايند: ((از ازدواج با زن احمق بپرهيزيد. زيرا همراهى با او موجب بلا و فرزندش موجب تباهى است .))

آداب معنوی 2000 عمل مستحب و مكروه- روح الله ولى ابرقوئى
    akhlagh.porsemani.ir 
    ویرایش توسط Mr.Mahdi : 06-16-2015 در ساعت 02:46 AM
    √ قَــبــرها پُـر اَست اَز جَوانانـــی كه می خواستَند دَر پـیری توبـه كُننَد...!

منتظرتون هستم در:

http://dastanhayeroshan.blogfa.com