نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: کاریکلمتاتور

عضو جديد قمیا
    NiNi Man آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض کاریکلمتاتور

کاریکلماتور چیست ؟
    کاریکلماتور، عضوی از خانواده طنز به شمار می‌رود که امروزه بسرعت جای خود را در ادبیات باز و با رشد چشمگیر خود، پیروان زیادی یافته است.
    کاریکلماتور، مانند اشانتیونی از یک عطر خوب است و دارای دو ویژگی است: ۱- کوتاهی ۲- وارونه دیدن.
    کاریکلماتور، برداشتی است کاریکاتوریستی و ظنرآلود از زندگی روزمره که بیشتر مبتنی بر بازی‌های زبانی است، یعنی پیش از آنکه برخاسته از مفاهیم باشد، متّکی به واژه‌ها است که از بکارگیری آرایه‌های ادبی، به موقعیّت طنز می‌رسد.
    کاریکلماتور، با مخاطب عجول و شتابزده و بی‌حوصله امروزی که سلیقه او به اقتضای ارتباط با رسانه‌های دنیای ارتباطات، با صرفه‌جویی در زمان و کلام، گره خورده است، به سرعت ارتباط برقرار می‌کند و از این رو، به شدّت روزآمد است. خواجه نصیرالدین طوسی، شعر را کلام مخیّل موزون می‌داند. اگر این نظر را بپذیریم، کاریکلماتور به شعر پهلو می‌زند، یعنی کلامی است مخیّل که گاهی وزن آشکار دارد، مانند: «به نگاهم خوش آمدی»، و گاهی موسیقی درونی و گاهی نیز فراتر ازاین تعریف‌هاست.
    عمران صلاحی، شاعر نامدار می‌گوید: «کاریکلماتور کتابیست که می‌توانید آنرا از هر کجا که دلتان خواست بخوانید، حتی از آخر». به کاریکلماتور، طنز کلمات، بازی با واژه‌ها و شوخی با کلمات نیز گفته شده. کاریکلماتور، مخاطب‌های آگاه و اندیشمند را با تبسّم، وادار به فکر و اندیشه می‌کند.
    کاریکلماتور، زبان گویایی است که شوخی می‌کند، می‌خنداند، به طعنه سخن می‌گوید و به ناهنجاری‌ها و بدی‌ها شلیک می‌کند و گاهی ناملایمات و سختی‌های زندگی را با طنز تلخ بیان می‌کند.
    کاریکلماتور، در نظر اوّل، مخاطب را وادار به تبسّم می‌کند ولی چینش و ساختار کلمات و ترتیب واژگان، باعث می‌شود که دوباره آنرا بخوانید و با تفکری عمیق، وارد لایه‌های زیرین متن شوید.

- - - Updated - - -

جاذبه ، قانون افتادن است .

- - - Updated - - -

نابینا ، چشم دیدن مرگ را ندارد.

- - - Updated - - -

تنها ننگ ریاضیات درس جبر است.
    لال شدم انقدر سکوت کردم

عضو جديد قمیا
    NiNi Man آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    0

پیش فرض پاسخ : کاریکلمتاتور

دور اندیش، گاهی نزدیک را گم می کند.
    لال شدم انقدر سکوت کردم

کاربر حرفه ای
    حسین آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    633
    میزان امتیاز
    32

حضرت امام رضا علیه السلام فرمود:
    مَنْ زَارَ قَبْرَ الحُسَیْنِ به شطِّ الفُرَاتِ، کَانَ کَمَنْ زَارَ اللّهَ فَوْقَ عَرْشِهِ «4»
    کسی که قبر حسین را در کربلا زیارت کند، مانند کسی است که خدا را بر فراز عرشش زیارت کرده است!

غافلگیر کردن بنده از جانب خداوند به این شکل است که به اون نعمت فراوان دهد و توفیق شکر گزاری را از او بگیرد

عضو جديد قمیا
    NiNi Man آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    45
    میزان امتیاز
    0

ممنون از معرفیتون.من نمیدونستم همچین بخشی تو انجمن هست.
    لال شدم انقدر سکوت کردم

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)