صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 23

موضوع: چندی ا ادبیات قمی...

كاربر درجه 3
    پرنیان آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    43
    میزان امتیاز
    19

پیش فرض پاسخ : چندی ا ادبیات قمی...

به حضرت میگن حرضت به ابوالفضل میگن ابولفرض
    اینا دیگه به علت نداشتن سواد خواندن و نوشتن است. لهجه نیست اسمش به نظر من

ادس سر بگو یعنی از اول بگو
    اینو خیلی از شهر ها میگن. حتی تهران

و چه زیباست تجربه ی عشق...

مدیر انجمن تخصصی سکه 3eke.ir

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

بله دیگه اقای مهندس ما رشتمون ادبیات فارسیه این اصطلاحاتو در اوردیم و ریشه یابی کردیم تازه هنوز تحقیقاتم ادامه داره راستی اقای مهندس یه پیشنهاد دارم بیایید یه فستیوال گل داشته باشیم و از اعضا بخواین گل های زیبا و قشنگ رو ارسال کنن البته اگه صلاح بدونین :44:

نظر شمــــــــــــــــــــا چیــــــــــــــــــــه؟؟ ؟

كاربر درجه 2
    sms آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    51
    میزان امتیاز
    20

پاسخ : چندی ا ادبیات قمی...

سلام جسارت نباشه به ساحت مقدس همه خواهر ها و برادر های قمی اما ادبیات و لهجه ی قم خیلی شدید تر از این چند اصطلاحه یه چند تاشو من میگم که برام خیلی جالب بود اون موقع هایی که تازه اومده بودم قم نمخام -نمشه -نمیام - زنبیلباد -منگش (منظور نیشگون) -اینوم هه -چالمندون - اینقه بش زدم(انقدر زدمش) - مالچی(واسه چی) -قمی ها به اژانس میگن تاکسی تلفنی و..........خیلی های دیگه که الان یادم نیست

اینا که گفتین کاملا درسته ولی اینا مکالمس اونایی که اول تایپک گفتم منظورم ادبیات قمی بود اونا کاملا ادبیات قمی هستن و بسیار زیادن من چندتاشون رو از توی کتاب خیلی قدیمی و از یکی از استادادن رشته ادبیات و خط و آواز قمی که البته قراره کتابش رو ازش بخرم که خیلیم گرونه ولی گرفتم حتما با ادبیات قمی شما ها رو هم آشنا میکنم...

كاربر درجه 2
    sms آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    51
    میزان امتیاز
    20

]به دیوار میگن دیفال به کلاه میگن کالا به کیک میگن کک فحش قمی ها هم لچره سنگله به معنی بچه ی شیطون و اذیت کن ادس سر هم یعنی از اول مثلا میگن ادس سر بگو یعنی از اول بگو یخده یعنی یه خورده اوسا کن یعنی یاد بگیر شلخچه به معنی شلخته شرتله به حضرت میگن حرضت به ابوالفضل میگن ابولفرض به برادر میگن بردر به بفرست میگن برفست

این طرز ادبیات ادبیات گفتاریس و طرفای آذر بیشتر دیده میشه تا جاهای دیگر ولی اینو میدونم که ما خودمون کلا قمی العصلیم ولی هیچ یک از خانواده هامون اینگونه صحبت نمیکنن نمیدونم این طرز صحبت چطوره به قمیها رواج داده شده...البته چندتا از دوستانم بودن که طرفای آذر از کودکی زندگی میکردن دقیقا اینطوری صحبت میکرد و برای اونایی که قمی نبودن یا برای اولین بار بود این کلمات رو میشنیدن خیلی جالب بود ولی نکته اینجاست که من وقتی با خودش صحبت میکردم و ریشه اش رو پرسیدم میگفت برای فردو هستن یا دیگر دوستم برای کهک و... بودن هیچ کدوم اهل خود قم نبودن

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

سلام به همه مثل اینکه دوستان خوششون نیومد و شاکی شدن من اول کلامم از همه عذر خواستم و اجازه طلبیدم ببینین عزیزان هر جایی هر شهری یه لهجه یی دارن که اون لهجه کم کم از لهجه بودن به شکل زبان در میاد و خصوصیات زبان رو به خودش میگیره مثلا شما قمی ها به شغال که یک جانور ریز شبیه به روباه هست میگین شاغال خوب من با 20 تا از دوستام سر این کلمه شرط بستم که اصل این کلمه شغال هست و شاغال نیست اما دوستام که از همه مناطق قم بودن یعنی محدود به یک منطقه اذر یا چهار مردان و....... غیره نبودن میگفتن که شاغال درسته چون از بچگی شاغال شنیدن و این کلمه رفته رفته از شکل صحیح و اصل با تلفظ اشتباه در لهجه در 2 یا 3 نسل دیگه تبدیل به یک کلمه خاص در ادبیات شهر قم میشه و این جزو طبیعت زبان است وگرنه در طول تاریخ این همه تحول و تغییرات تو زبان رخ نمیداد شما یه نگاه به مرزبان نامه سعد الدین وراوینی بندازین با اینکه یه کتاب کاملا فارسی با ضمایی از تلمیحات ایات قرانی و اشعار ادبی میباشد اما هیچی از این کتاب متوجه نمیشین و مثل یک کتاب با زبان بیگانه نیاز به ترجمه داره پس این خصوصیات و کلماتی که گفتم در جایگاهی هستن که نه متعلق به لهجه هستن نه وابسته به زبان با ذکر این نکته که به تدریج از لهجه فاصله گرفته وبه زبان رسمی این منطقه متصل میشن

مدیر کل سایت
    قمیا آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    144
    میزان امتیاز
    10

فستیوال گل داشته
    شما خودتون زحمتشو بکشید ما هم شمارو همراهی میکنیم

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

;ینا دیگه به علت نداشتن سواد خواندن و نوشتن است. لهجه نیست اسمش
    عزیزم بیشتر از 70 در صد بچه های کلاسمون تو دوره کارشناسی از این اصطلاحات استفاده میکردن به خاطر سواد نیست بسته به بستر خانواده است که بچه ها توی اون بار میان

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

یه مورد دیگه ای هم که سراغ دارم استفاده از ترکیب (بش زدم بت زدم یا بت میزنما......) این ترکیب کاملا از نظر دستوری غلطه و بیش از 99 درصد قمی ها از اون استفاده میکنن و از همه جالب تر اینکه نمیدونن که این ترکیب اشتباهه و وقتی بهشون میگی که این ترکیب از نظر دستوری غلطه قبول نمیکنن و جبهه میگیرن ومیگن ما از بچگی اینجوری میگفتیم یا مامان و بابامم این ترکیبو به کار میبرن عزیزای من اشتباهه دستوری مربوط به زبانه وزبان هم مربوط به ادبیات پس این اشتباه فاحش در زبان وارد ادبیات این منطقه شده بهتره به جای این ترکیب ناخراشیده و نا مفهوم از ترکیب ساده و عامیانه ی (میزنمت به جای بت میزنم) (زدمش به جای بهش زدم) و..... غیره استفاده بشه امیدوارم منظورمو کامل رسونده باشم

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

حالا یه چیز بگم از لهجه و زبان ما اراکی ها که از دلتون در اورده باشم ما اراکی ها میخواییم بگیم برو بابا میگیم وروووووو اولا میخواییم بگیم شروع کرد به گریه کردن میگیم وایستاد گریه کردن .......

كاربر درجه 2
    nazila آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    199
    میزان امتیاز
    22

مردم خوب شهرستان بیرجند هم وقتی میخوان بگن تو هم یه فکری کن میگن تو هم یه فکری بردار یا به اتود میگن مداد نیشی که ما معمولا در لفظ فارسی به اون میگین مداد نوکی................

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین