نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: علت نام گذاري شهر قم

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض علت نام گذاري شهر قم

در گذشته دو رودخانه انار بار و تبصره در هنگام طغيان فصل بهار، به دليل نبودن مجراي مناسب، در اين اراضي جمع شده و در اطراف آن گياهان بسياري می روييدکه مردم اين سرزمين را "کبود دشت" ناميدند و اعراب آنها را "قم" (يعني محل جمع شدن آب) ناميدند.
    اطلاق نام قم بر اين شهر، از سوي افراد مختلف، هر يک به دليلي بوده است که مهم ترين علل نامگذاری این شهر بیان می شود.

گفته شده؛چشمه بسيار پر آبي مقابل "تبصره" به نام "کُب" قرار داشت و از آن رودخانه اي جاري مي شده که به نام "کبرود" و پس از آمدن اعراب معرب گشته و "قمرود" ناميده شد و سرزميني را که اين رود در آن جاري بود را "قم" ناميدند.

احمد بن محمد بن اسحاق همداني در کتاب "البلدان" خود ياد آور شده است؛ از آنجايي که شهر قم را قمسارة بن لهراسب بنا کرده، بدين نام خوانده شده است.

ابوعبدالله حمزة بن حسن اصفهاني و تني چند از مورخان نیز معتقدند که پس از فتح قم توسط اعراب اشعري، آنها در اطراف قم، خيمه هايي از مو و پشم ساخته و پس از مدتي اين خيمه ها تبديل به عمارتها و خانه ها شد.

در بعضي از روايات، بناي شهر قم را به بهرام گور نسبت داده اند و مي گويند، هنگامي که قباد ساساني پيش هياطله مي رفت، چون به شهر قم رسيد، آنجا را بسيار خراب ديد. علت را پرسيدند. گفتند: در اثر حمله اسکندر خراب شده است. پس از بازگشت، قباد دستور آباداني آنجا را داده و به نام "ويران آبادان کرد کواد"، يعني خراب و ويران بود و قباد آن را آباد گردانيد، ناميده شد.

اسامي شهر قم در کتابهاي تاريخي، نامهاي متعددي براي شهر قم ذکر شده است که معروف ترين آنها، با توجه به روايات ائمه (ع)،
    ۲۵ نام، عنوان و صفت براي اين شهر مقدس مي باشد که آنها را در ادامه براتون میذارم...

√ قَــبــرها پُـر اَست اَز جَوانانـــی كه می خواستَند دَر پـیری توبـه كُننَد...!

منتظرتون هستم در:

http://dastanhayeroshan.blogfa.com

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض پاسخ : علت نام گذاري شهر قم

قم
    پيامبر (ص) فرمودند: "هنگامي که به آسمان چهارم برده شدم، به گنبدي از لؤلؤ که
    ۴ رکن و چهار در داشت و گويا از حرير سبز بود نگريستم، گفتم: جبرئيل اين گنبدي که بهتر از آن را در آسمان چهارم نديده ام چيست؟جبرئيل گفت: اين صورت شهري است که بدان قم گويند...

√ قَــبــرها پُـر اَست اَز جَوانانـــی كه می خواستَند دَر پـیری توبـه كُننَد...!

منتظرتون هستم در:

كاربر درجه 5
    prg_mail آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    1
    میزان امتیاز
    11

پیش فرض Re: علت نام گذاري شهر قم

مطمئنی اون قم همین قم بوده ؟ قبلش یه خورده فکر کن...

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

پیش فرض پاسخ : Re: علت نام گذاري شهر قم

نقل قول نوشته اصلی توسط prg_mail نمایش پست ها
    مطمئنی اون قم همین قم بوده ؟ قبلش یه خورده فکر کن...
    دوست عزیز ما چند تا قم داریم؟

منتظرتون هستم در:

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

سرزمين نجيبان
    شخصي به نام حماد گفته است؛ "به همراه جماعتي در حضور امام صادق (ع)بوديم که عمران بن عبدالله قمي وارد شد. امام از او احوال پرسي کرد و خوشحالش نمود. وقتي او برخاست و رفت، به ابي عبدالله عرض کردم: اين چه کسي بود که با او اين گونه خوش رفتاري کرديد؟ امام فرمودند: او از جمله خاندان نجيبان، يعني اهل قم است. هيچ گاه گردنکشي از طاغيان نسبت به آنان سوء قصد نمي کند، مگر اينکه خداوند او را در هم مي شکند...

منتظرتون هستم در:

مدیر بخش
    Mr.Mahdi آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    190
    میزان امتیاز
    14

حجت بلاد
    امام صادق(ع) فرمود: خداوند به شهر کوفه بر ديگر شهرها و به مردمان آن سامان بر غير آنان از ساکنان شهرها احتجاج کرده است. خداوند به شهر قم به ساير شهرها به واسطه اهالي آن بر تمامي ساکنان شرق و غرب از جن و انس احتجاج کرده است. خداوند اهل آن را مستضعف نمي گذارد، بلکه توفيقشان مي دهد و تأييدشان مي کند. زماني مي آيد که شهر و اهل قم به ديگر مردم حجت اند و آن در زمان غيبت قائم ماست تا ظهور او".

منتظرتون هستم در:

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده کرده اند: 0

هیچ عضوی در لیست وجود ندارد.

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)